TIPY

Správná péče o okna a okenní rámy

Mytí oken a okenních rámů není žádná složitá věc, je však dobré provádět jej alespoň 2x za rok. Díky tomu snáze předejdete velkým nečistotám, zaschlým skvrnám a těžce odstranitelným nečistotám. Pravidelným mytím oken je udržíte krásně nablýskané a také prodloužíte jejich životnost.

Kdy je správná doba na mytí oken

Většinou myjeme okna 2x za rok – na jaro a na podzim. Je však dobré vybrat den či denní dobu, kdy nám na okna příliš nesvítí slunce, ale také kdy není mráz. Pokud bychom totiž myli okna za přímého slunce, čistící směs by se rychle vypařovala a na oknech by zůstávaly nehezké šmouhy. Pokud by byl naopak mráz, mycí prostředky by ztrácely svou účinnost.

Kromě čištění skel je samozřejmě nutné otírat také okenní rámy, uvolnit odvodňovací otvory ve spodní části rámu a promazat kování.

Sáhněte po správných pomůckách

V případě, že k mytí oken nepoužíváte parní čistič, sáhněte po hadru, kterým omyjete základní nečistoty, stěrce a utěrce z mikrovlákna, kterou okno naleštíte. Nepoužívejte horkou vodu, ta snižuje účinnost čistících prostředků. Jestliže na závěr leštíte skla, vyberte si přípravek ve formě pěny, nikoliv takový, který stéká.

Každý rám vyžaduje rozdílnou péči

Péče o plastové nebo hliníkové rámy, které stačí otřít přípravkem k tomu určeným, je mnohem snazší než péče o rámy dřevěné. Dřevěné rámy je vhodné alespoň jedenkrát za rok natřít přípravkem pro povrchovou úpravu. Ideální doba pro jeho použití je na jaro, kdy zacelí prasklinky po zimních mrazech a na podzim, kdy je připraví na zimní období. V obou případech pak takový balzám oživí rámy oken.

Kontrola těsnění, servis a promazání kování

Jakmile je okno čisté, zkontrolujte těsnění, zda je nejen čisté, ale také dostatečně pružné. Minimálně jedenkrát za rok jej potřete silikonovým olejem, čímž zajistíte pružnost a životnost těsnění.

Nakonec promažte kování okolo oken, například obyčejnou vazelínou a dotáhněte povolené šrouby. Dobrým servisem oken zajistíte jejich pohodlné používání, prodloužíte jejich životnost a předejdete tepelným ztrátám.

Související příspěvky

Prodejte svou nemovitost dříve, než praskne realitní bublina

redakce

RENOVACE ZAHRADNÍHO NÁBYTKU

redakce

Top 3 trendy zahrady pro rok 2021

redakce