TIPY

Profesionální čištění vs. DIY přístupy

Internet je plný návodů na zaručeně osvědčené tipy, jak vyčistit ucpaný odpad, vyleštit chrom, vrátit lesk koupelně či ošetřit dřevěnou kuchyňskou desku či podlahu. Bohužel mnohé z nich jsou nejen neúčinné, ale často také hrozí trvalé poškození vaší domácnosti. Rozleptané plastové povrchy, poničení lesklých povrchů nebo třeba poškrábání vany. Ty všechny můžou být nechtěným efektem nevhodného a amatérského úklidu. Než tedy přistoupíte k využití různých DIY rad na internetu, zkuste postup alespoň na malém a skrytém místě daného povrchu.

Rozdíl mezi profesionály a amatéry

Většina z nás má pocit, že úklid je veskrze jednoduchá činnost a je zbytečné ji svěřovat do rukou profesionálů. Ve skutečnosti je ale úklid stejně jako každou jinou činnost možné dělat efektivně a dobře nebo průměrně a obyčejně. Profesionál zabývající se úklidem má mnohonásobně větší praxi, dokáže být velmi efektivní a má spoustu zkušeností s jednotlivými uklízecími prostředky. Ne náhodou proto profesionální úklid často působí mnohem pečlivěji, systematičtěji, a hlavně může i déle vydržet, právě kvůli vhodněji zvoleným postupům.

Jak odstranit vodní kámen? Profesionální čistění ale nemusí být jen o profesionální uklízecí firmě, ale hlavně může být o profesionálních prostředcích, které používáte. Je totiž jasné, že odvápnění kávovaru či odstranění velkého nánosu vodního kamene často s obyčejnou sodou a kyselinou citrónovou nezvládnete, jak se vám to snaží mnoho úklidových odborníků na internetu namluvit.

Jak se vyhnout chybám při úklidu?

Nejčastější chybou v úklidu domácnosti je nedostatečná příprava, špatné plánování a nečtení návodů čistících prostředků. Ještě, než se pustíte do úklidu, prostudujte vaše domácí zásoby pomůcek a vydejte se do drogerie. Je prostým faktem, že jarem neumyjete zapečenou špínu v troubě a bez čističe odpadů prostě ucpaný odpad nezvládnete.

Když už doplníte domácí zásoby, zkuste si dobře přečíst jednotlivé návody a dané přípravky opravdu používat jen na to, na co jsou určené. Nevhodné použití může skončit stejně jako ony DIY návody na internetu, tedy zničeným vybavením nebo dokonce podrážděnou kůží.

Jak si úklid naplánovat?

Při běžném fungování domácnosti je téměř nemožné uklidit vše naráz a jsme často odkázání na postupné uklízení jednotlivých částí domácnosti. To ale vůbec nevadí, pokud si v tom uděláte systém. Umyvadlo v koupelně můžete mít, když se děti koupou, podlahu vysajte obden po večeři a na praní prádla si vyhraďte jeden den v týdnu, abyste neměli kupičky s prádlem po celém bytě každý den. Zkuste do úklidu zapojit všechny členy domácnosti a pamatujte, že někdy je fajn si přece jen pozvat profesionály zejména pokud máte náročnou práci a málo volného času.

Související příspěvky

Proč si koupit lamelový rošt?

redakce

Akce „Dopřejte si kvalitu od Fakro“ prodloužená až do konce listopadu 2014!

redakce

Jaké barvy zvolit, aby interiér budil luxusní dojem?

redakce