TIPY

Jak poznat ideální načasování na prodej nemovitosti

Ceny nemovitostí se neustále vyvíjejí v čase a mění se, proto je správné načasování prodeje nemovitosti jedním ze základních předpokladů úspěšné transakce. Když vystihnete ten správný moment k prodeji, můžete na tom významně vydělat. Důležité je dobře se na tento krok připravit, abyste byt či dům prodali za pár týdnů se všemi náležitostmi a za co nejvyšší cenu.

Realitní trh v posledních několika letech zažil doslova turbulentní změny. Teď jsme se dostali do situace, kdy i realitní odborníci váhají, zda se koupě nemovitosti vůbec vyplatí a zda aktuálně nevychází lépe žít v pronájmu. Na to, kam se bude trh s nemovitostmi posouvat v tomto a následujícím roce, jsme se zeptali obchodní ředitelky realitní kanceláře Domov Reality Vladislavy Kindlové. Realitní společnost si v okrese Beroun nedávno vybojovala první místo v soutěži Realitka roku.

„Trend nájemního bydlení určitě nelze ignorovat a konkrétně na Berounsku je po nájmu velká poptávka. Zda to přinese zdražení nájemného, to uvidíme, ale nepředpokládám, že bude výrazné. Zvýšení úrokových sazeb ale částečně zpomalilo nárůst cen nemovitostí. Poměrně stabilní jsou například ceny novostaveb a neočekávám, že tento rok dojde k výrazným změnám. Vlastníkům nemovitostí, kteří čekali s prodejem, to signalizuje především to, že už čekat nemusí a mohou směle prodávat. Teď z toho vytěží nejvíce.

Ceny bytů jsou na historickém maximu

Historicky nejvyšší ceny jsou rozhodně příležitost, pakliže máte nemovitost k prodeji. „V posledních letech se prodejní ceny nemovitostí derou vzhůru a prodej se vyplatí především v hlavním městě, atraktivních lokalitách, jako je Berounsko, nebo ve větších městech. Poptávka po nemovitostech stále výrazně převyšuje nabídku. Na vině jsou především vleklé lhůty vydávání stavebních povolení ze strany úřadů. To je situace, kterou má za cíl řešit chystaná novela stavebního zákona. Ideální je tedy svézt se na vlně vysokých cen. Takto vyšponované nevydrží věčně, už teď jsme svědky mírného zpomalení růstu cen,“ vysvětluje Vladislava Kindlová z Domov Reality.

Jaro je vhodná doba na prodej

Z českých statistických dat vyplývá, že ceny nemovitostí bývají nejvyšší v druhém čtvrtletí, tedy v období od dubna do června. Nehledejte za tím žádné kouzlo, vysvětlení je prozaické. „Na potenciální kupující působí fotky prosluněných, světlých interiérů s výhledem na rozkvetlé stromy za okny jako magnet. A pokud nemáte zrovna ideální výhled nebo vám nevyjde počasí, investujte do home stagingu – profesionálové vám pomohou byt upravit tak, že se zájemci jen pohrnou. Do skupiny profesionálů, kteří mají úpravy interiérů pro prodej na starosti, patří bytoví designéři, dekoratéři a fotografové. Cena vaší nemovitosti tak může vzrůst o vyšší jednotky procent,“ vysvětluje Kindlová.

Související příspěvky

Jak postupovat při pojištění bytu?

redakce

Jak se zbavit vlhkosti?

redakce

Multifunkční vysavač – vyzkoušíte a už z ruky nedáte  

redakce