TIPY

Cena elektřiny, z čeho skládá a u koho zaplatíte nejméně?

Výkyvy na trhu s energiemi se v posledních měsících dotkly i cen za elektřinu, a ta jde nyní u mnohých dodavatelů skokově nahoru. Život bez ní si dovede jen málokdo představit, je to přece jen komfort 21. století. Co má na cenu elektřiny vliv, z čeho se skládá a jak nejlépe vybrat dodavatele, který nabídne férové tarify a zároveň bude stabilní?

Z čeho se skládá cena elektřiny?

Cena elektřiny se skládá ze tří částí, z daní, neregulované složky a regulované složky, kterou určuje Energetický regulační úřad (ERÚ). Regulovaná složka tvoří více než polovinu celkové ceny za elektrické energie a obsahuje nejrůznější poplatky. Mezi nimi najdeme distribuční poplatky, poplatky operátorovi a za systémové služby a dále poplatek za rezervovaný příkon a také příspěvek na výrobu z obnovitelných zdrojů energie. Tyto poplatky jsou jasně dané a dodavatel energií je nemůže ani snížit, ani zvýšit.

Dodavatel energií ovšem může hýbat s neregulovanou složkou, jejíž součástí je vlastní silová elektřina. Jednotliví dodavatelé si tak mohou v cenách konkurovat a soutěžit. Záleží zejména na tom, v jakém období, jakým způsobem a jaké množství elektřiny pro své zákazníky pořídili.

Srovnání dodavatelů

Účinným způsobem, jak si být jisti, že platíte méně, je srovnání cen elektřiny od všech zásadních dodavatelů. Učinit tak můžete na internetovém srovnávači Porovnej24.cz, kde po zadání základních údajů zjistíte ceníky až 18 dodavatelů působících na českém trhu. Porovnej24.cz má navíc k dispozici i neveřejné VIP ceníky včetně nejrůznějších akčních slev. Zjistili jste, že je vaše cena zbytečně vysoká? Není nic jednoduššího než dodavatele změnit.

Změnou dodavatele můžete ušetřit tisíce ročně

O změně dodavatele byste měli uvažovat alespoň jednou ročně, když obdržíte vyúčtování. V této době si zkontrolujte, kolik platíte a zda není na českém trhu dodavatel s lepšími podmínkami. Kromě ceny ovšem nezapomeňte zhodnotit i celkové smluvní podmínky a také kvalitu zákaznického servisu. Se samotným přechodem vám poté pomůže Porovnej24.cz a také nový dodavatel, který za vás provede ukončení u vašeho stávajícího dodavatele. Pozor však na to, jak máte koncipovanou aktuální smlouvu.

Na elektřině se ale dá ušetřit i jinými způsoby a ty za vás srovnávače cen elektřiny nevymyslí. Trápí-li vás spotřeba energií i v případě, že dle vašeho zjištění platíte férové ceny, zamyslete se například nad zvoleným tarifem, způsobem vytápění nebo nad spotřebiči, které u vás v domácnosti běží nejčastěji. Nebylo by třeba vyměnit osvětlení? A co lednička či pračka? Patří do úsporných energetických tříd?

Prognózy na rok 2022 jsou velmi nejisté a údaje ze začátku tohoto února hovoří o vzrůstajícím trendu. Zda se na cenách elektřiny nějak výrazně podepíše aktuální situace není jisté, dolů ceny ovšem v nejbližší době určitě nepůjdou. Srovnání dodavatelů a jejich ceníků je tak minimálně preventivním krokem, který by měl nyní každý udělat.

Související příspěvky

Kvalitní venkovní lavičky od Kovo Art

redakce

Užívejte si domácí wellness v nafukovací vířivce

redakce

Koupě nemovitosti a hypotéka – doživotní koule na noze?

redakce