TIPY

Dřevěné pelety ENplus A1 sáčky jsou kvalitní palivo určené pro účinné a ekonomické topení

Cenu malých dřevěných výlisků obvykle ovlivňuje kromě správné kvality nebo vhodné formy dodání také načasování. Prozradíme vám, co je třeba při nákupu pelet zvážit a jak mohou majitelé domů dosáhnout co nejlepší poměr cena / kvalita.

Co určuje kvalitu pelet?

Při nákupu pelet hraje kvalita důležitou roli. Mimo jiné určuje, jak efektivní a čisté je spalování v systému vytápění peletami. Důležité jsou zejména vlastnosti jako velikost, výhřevnost, obsah vody, pevnost nebo obsah popela. Pokud si chcete koupit pelety, existují různé normy a certifikáty, které zajišťují vysokou kvalitu.

Celoevropská norma DIN EN 14961-2 slibuje vysokou úroveň bezpečnosti z hlediska kvality pelet. Upravuje požadavky jako velikost, výhřevnost nebo obsah škodlivin a rozděluje paliva do tří tříd. Zatímco dva z nich jsou vhodné pro použití v soukromých obytných budovách, třetí třída specifikuje limity pro pelety používané v průmyslu. Pelety třídy A1, například pelety Enplus A1, splňují nejvyšší kvalitativní požadavky normy. Mají vysokou výhřevnost, přičemž obsah vody a popela je velmi nízký. Díky jejich jednotné velikosti je lze velmi dobře použít v soukromých topných systémech bez častého zadření.

Pelety A2 jsou o něco méně kvalitní. Pokud si je koupíte, může být nutné plánovanou roční zásobu mírně zvýšit. Dřevní pelety v této třídě často obsahují méně energie a vyšší obsah popela.

Kromě celoevropské normy DIN existují i ​​různé certifikáty, které slibují vysokou kvalitu dřevěného paliva. Nejznámější jsou certifikáty EN Plus a DIN Plus.

  • Kromě požadavků na vlastnosti materiálu poskytuje certifikát EN plus také kritéria pro výrobu, označování a logistiku. Reguluje tedy celý výrobní proces a kromě hodnot, jako je udržitelnost a bezpečnost dodávek, stojí také za transparentností a podporou výrobců.
  • Certifikát DIN plus pochází z doby, kdy neexistovala celoevropská normalizace. Zajistila standardizaci s tehdy platnou rakouskou normou a poskytuje pouze jednu třídu pro použití pelet v soukromých domácnostech. Požadavky na kvalitu byly nyní porovnány s DIN EN 14961-2 a pravidelně kontrolovány DIN CERTO.

Formy dodávky pelet

Na rozdíl například od topného oleje existují různé formy dodávky pelet. Koupit je můžete mimo jiné v pytlech, ve velkých vacích nebo volně ložené. Nejjednodušší možností je hromadné doručení. Dřevěné pelety jsou dopravovány kamionem a čerpány hadicí do skladu, látkové nádrže nebo sila na pelety. Aby to fungovalo, domovní přípojka nesmí být příliš daleko od ulice.

Alternativu nabízí takzvané BigBagy. Palivo je baleno ve velkých látkových pytlích o hmotnosti kolem jedné tuny. Tato forma dodávky je vhodná zejména v případě, že je v domě omezený prostor a topíte poloautomatickými peletovými systémy. Ty mají integrovanou skladovací nádobu, kterou je nutné pravidelně plnit ručně.

Třetí formou, kterou při nákupu můžete využít, je pytlování. Palivo je často dostupné i v železářstvích či supermarketech v 15 kilogramových pytlích. Protože je zde dodávané množství velmi malé, cena je o něco vyšší ve srovnání s jinými typy. I zde se vyplatí hlídat si cenu a případně koupit pelety od výrobce, či dodavatele. Neplatíte tak marži danému obchodu.

Kdy kupovat pelety?

Když se podíváte na vývoj cen pelet, tak ty v posledních letech téměř nezaznamenaly žádné výkyvy. V důsledku energetické krize se však rok 2022 změnil. Stále platí následující rady: Abyste získali při nákupu pelet obzvlášť výhodnou cenu, vyplatí se počkat na správný čas. Protože zatímco v topné sezóně jsou náklady nejvyšší, v jarních a letních měsících klesají.

Související příspěvky

Ani návrh kuchyně podle nejnovějších trendů nemusí vyhovovat každému

redakce

Jak se zbavit vlhkosti ve sklepě?

redakce

Prodej nemovitosti: Dejte si pozor na nevýhodný prodej pod tržní hodnotou

redakce
Search by Voice