ZAHRADA

Vysaďte si v zahradě tis červený. Poradíme vám, jaký kultivar zvolit

Jedním ze zajímavých okrasných stromů je i tis červený, který se ve vaší zahradě bude vyjímat. Zjistěte, jak je to s náročností jeho pěstování a jaké kultivary stojí za pozornost.

Kde u nás najdete tis červený?

Tis červený se vyskytuje prakticky po celé Evropě. V České republice však roste velmi roztroušeně až vzácně. Vzhledem k tomu je považován za ohrožený druh a je přísně chráněný. Nejčastěji na něj u nás můžete narazit kolem Berounky na Křivoklátsku, v suťových lesích na Šumavě, na střední Vltavě a v Moravském krasu

Tis červený je poměrně nenáročný

Předností tvarovaného tisu červeného jsou bezpochyby nízké nároky na jeho pěstování. Tato dřevina disponuje hlubokým a bohatě rozvinutým kořenovým systémem, díky čemuž není na kvalitu půdy nijak náročná. Nejlépe však uděláte, pokud vsadíte na propustnou a vlhkou půdu s dostatkem živin. Půdní reakce by měla být zásaditá až neutrální, v kyselé půdě se mu příliš dařit nebude.

Výhodou tisů je obecně také nenáročnost na sluneční podmínky. Zelené kultivary můžete umístit na slunce, do polostínu i do stínu. Žlutým odrůdám se bude dařit spíše na osluněných místech, kde se lépe a rychleji zbarví do svých zářivých tónů.

Z jakých kultivarů vybírat?

V současné době je známo více než 200 druhů tisu červeného. Pojďme se podívat alespoň na dva kultivary, které stojí za to. Prvním z nich je tis červený ‘Aurea’, který zaujme kuželovitým a hustým habitem. Oproti domovskému druhu má o něco menší jehlice. Roste pomalu a maximální výška dosahuje 3 až 4 metrů. Skvěle se hodí jako součást živých plotů, skupinové výsadby nebo jako solitéra.

Druhým zajímavým kultivarem je tis červený ‘Nissen’s Corona’. Jedná se o plazivý druh a jeho hlavní větve se rozprostírají téměř vodorovně nad zemí. Roste keřovitě, pravidelně a mnohem více se rozpíná do šířky než do výšky. Jeho jehlice mají hezkou svěží zelenou barvu a na jednotlivých větvičkách působí dekorativně.

Více informací ze světa okrasných stromů a zahrad najdete na www.okrasne-stromy.cz.

Související příspěvky

Vyrazte do zahrad, stromy volají o nový sestřih!

redakce

Zahradní architektura v jedinečném stylu

redakce

Odolné zahradní altány vám mohou dělat radost řadu let

redakce

1 komentář

Estráda 27. 3. 2023 at 22:05

Přátelé, nebojte se https://www.agrotex.cz/katalog/cz/zbozi-2/obrubniky neviditelných obrubníků stejně jako jsem to měla kdysi já. Myslela jsem si že to používají jenom bohatí lidé a že to je takzvané flexení, ale vůbec tomu tak není. Kdo se trochu pohybuje v zahradnictví, tak ví, jaká to je skvělá náplň.

Diskuze je uzavřena.