TIPY

Jak se zbavit vlhkosti ve sklepě?

Sklep je místem, v němž můžeme bezpečně a správně skladovat zavařeniny, ovoce a zeleninu, různé květiny, keře a rostliny, které by zimu venku nepřečkaly. Nezřídka se ale setkáváme s tím, že sklep vlhne, nebo je přímo mokrý. Proč se tak děje a jak se vlhkosti zbavit?

Co způsobuje vlhnutí sklepů?

Vlhkost ve sklepě je v přiměřené míře žádoucí. Neměla by však přesáhnout hodnotu 65 %. Pokud by byla vlhkosti dlouhodobě vyšší, dojde ke tvorbě plísní a poškození struktury budov.

Příčiny vlhnutí sklepa mohou být různé. Mezi nejčastější patří prosakování dešťové vody a vzlínání spodní vody.

Prosakování dešťovky

Vlhkost sklepa se objevuje především proto, že do něj prosakuje dešťová voda. Do sklepa se může dostat třeba pomocí větracího okénka, ale také neizolovaným zdivem.

Do sklepa může často prosakovat dešťová voda.

Spodní voda

Spodní voda se do sklepa tlačí přes zem. Nejčastěji se tak děje na jaře během tání nebo při silných srážkách během roku. Důležitým faktorem je, v jaké hloubce se nachází hladina podzemní vody. Jestliže je podlaha sklepa nad hladinou, vzlíná voda do konstrukcí. V případě, že je hladina spodní vody v blízkosti podlahy, může občas dojít i k zatopení sklepu.

Nezáleží na tom, kde dům stojí. Vlhkost jej může ohrožovat i na kopci. Výjimkou bývají např. suchá skalnatá podloží, nebo výše položená místa v některých lokalitách, kde zůstane sklep chladnější, a přesto suchý. Takový sklep bývá považován za „výhru v loterii“.

Jak se zbavit nežádoucí vlhkosti ve sklepě?

Jak se zbavit vlhkosti? Sklep můžete zkusit odvlhčit několika způsoby, ovšem účinné stavební zásady jsou značně omezené. Sanace se omezují především na fyzikální a chemické principy.

Odčerpávání vody ve sklepě

Jestliže je voda přímo ve sklepě, tedy zde najdeme hladinu spodní vody, je potřeba ji stále odčerpávat, nebo jí zajistit přirozený odtok. Jestliže máte za pozemkem např. potok, který se nachází níž než podlaha vašeho sklepa, můžete ze sklepa vyvést odtok. Povedete jej pod pozemkem až do nižšího místa, a tak se vody bezpečně zbavíte.

Drenáž sklepa

Co se týče mechanických zásahů, můžete vyzkoušet drenáže, které vodu odvedou z okolí domu do drenážního potrubí v drenážním výkopu. Účinné by mohly být i vodorovné izolace zdiva a podlahy sklepa. Někteří lidé volí stavbu dělicích příček s odvětráním, což lze ale provést jen u sklepů s větším prostorem.

Jímka v podlaze

Stejně tak můžete v nejnižším místě podlahy vykopat jímku, vodu do ní zachytávat a průběžně ji odčerpávat.  Někdy se bez jímky neobejdete, pokud nechcete mít vodu ve sklepě trvale.

Vápenná omítka

Další možností je oklepání letité omítky a stěnu nahodit omítkou vápennou. Počítejte však s tím, že nahazování budete muset provádět pravidelně.

Infuzní impregnace zdiva (injektáž)

Přizvat na pomoc si můžete i fyzikálně chemické způsoby, což představuje provedení infuzní impregnace zdiva neboli injektáže. Injektáž provádí speciální firma, která vybere nejvhodnější řešení na míru vašemu sklepu. Zvolí odpovídající provedení i materiály. Počítejte však s vyšší finanční investicí.

Odvětrávání sklepa

Pokud se podíváme na nejdostupnější účinná řešení pro vlhký sklep, jsou to fyzikální opatření. K nim můžeme zařadit např. intenzivní větrání sklepa nebo použití elektrických odvlhčovačů, pokud možno na kondenzační bázi.

Ventilátory do sklepa mohou být klasické nástěnné nebo se může jednat o ventilátory do potrubí. K dostání jsou modely s časovým doběhem, s čidlem vlhkosti nebo s vyšším výkonem.

Ventilátor, který se hodí i do sklepa, s časovým spínačem, hygrostatem a plastovou zpětnou klapkou Ø 100 mm. Zdroj: ventilatory.cz

Výkonné odvlhčovače

Silně provlhlé nebo dlouhodobě zatopené sklepy si žádají invazivní řešení vlhkosti, které se používají například i po záplavách. Instalují se intenzivní zdroje tepla spolu s výkonnými odvlhčovači. Jde o jednorázová opatření, které je ale náročné na spotřebu energie.

Odvlhčovače nebo také vysoušeče vzduchu odstraní nežádoucí vlhkost a zabrání množení plísní, bakterií a roztočů. Vybírat lze odvlhčovače vzduchu klasické pro domácí použití, nebo výkonné profesionální, jež jsou určeny do průmyslu. Jejich odvlhčovací výkon je až 80 l za 24 hodin.

Mezi fyzikální opatření patří také použití elektroosmózy nebo mikrovlnného ohřevu. I tady je ale investice vyšší.

Drenáž sklepa svépomocí

Abyste provedli drenáž kolem postižené budovy, stačí vyhloubit výkop na šířku rýče nebo lopaty. Výkop by měl být asi 80 cm od základů sklepa. Výkop je důležité správně vyspárovat, a jestli je potřeba, měl by mít i odtok. Na dno výkopu umístěte větší kameny a zasypte je vrstvou štěrku. Hloubka výkopu se odvíjí od konkrétní situace.

Na štěrk pak uložte drenážní potrubí a zasypte jej štěrkem. Až horní vrstva může být z hlíny, ale nemusí. Horní vrstvou může být štěrk nebo kamenná dlažba, kterou usadíte do štěrku.

Kombinací více způsobů, které jsme uvedli, se vám jistě podaří sklep účinně odvodnit a odvlhčit.

 

Související příspěvky

Jak dosáhnou dokonale rovného položení keramické dlažby a rovných obkladů?

redakce

Koupě nemovitosti a hypotéka – doživotní koule na noze?

redakce

Bio enzymatické prostředky jako efektivní pomoc

redakce