ZAHRADA

Dopřejte okrasnému trávníku tu správnou výživu

Spousta majitelů rodinných domů, u nichž je i menší či větší zahrada, už nepěstuje ve velkém zeleninu, a pozemek využívá převážně k relaxaci. Trávník na zahradě slouží jako okrasný, tu a tam na něm děti hrají badminton, pétanque, není však potřeba, aby byl odolný tak, jako např. trávník na fotbalovém hřišti.

Jestliže chcete, aby byl trávník na zahradě svěže zelený a zdravý, nesvírala ho plevel, vyhnuli jste se i nevzhledným suchým nebo mechovým flekům, je potřeba ho kromě sečení a zalévání provzdušňovat.

Proč je dobré používat provzdušňovače trávníku?

Ke svému zdárnému růstu potřebuje tráva dostatek vzduchu a vlhkosti. Nikoli však na úrovni listů, ale kořenů. A protože se v průběhu celého roku v trávníku hromadí nečistoty, zbytky trávy po sečení atd., postupně dojde k vytvoření nepropustné vrstvy, kterou je potřeba rozrušit.

Právě za tímto účelem jsou vyráběny provzdušňovače. Možná je znáte pod pojmem vertikutátory. Tato zařízení jsou opatřena sadou nožů, jež krustu v trávníku spolehlivě naruší. Zároveň vyčeše mechy a prořeže mladé výhony, čímž přiměje trávník krásně houstnout.

Tím, že doje k vyčesání nečistot, zničení tvrdé krusty, ale také je vrchní vrstva půdy rozrušena, mohou se ke kořenům trávy dostat potřebný kyslík, živiny i vláha.

Začněte s provzdušňováním trávníku právě teď

Hned zjara je ideální čas na první letošní provzdušnění trávníku. Podruhé bychom měli proces opakovat na začátku podzimu. Díky tomu budete mít jistotu, že jste pro zdárný růst trávníku a jeho hezký vzhled udělali to, co je potřeba. Navíc si můžete koupit provzdušňovač s drátkovým válcem, který můžete v průběhu roku využít i k vyhrabávání nečistot a mechů z trávníku.

Jako příklad můžeme uvést benzínový provzdušňovač 2 in 1 HECHT 5677, který má pracovní šířku nožového válce 40 cm a záběr drátkového válce 30 cm. Objem koše je 45 l a je vhodný pro zahrady do 1 600 m2.

Více informací najdete na cz.hecht.cz.

Související příspěvky

Ideální terasa je ze dřeva

redakce

 Jak vyřešíte zahradní chatku bez zbytečné práce?

redakce

Příprava na zazimování zahradního jezírka krok za krokem

redakce

1 komentář

Estráda 1. 4. 2023 at 8:58

Ono sekat třeba zahrady okolo takových https://www.zahradnijezirka.net/ jezírek není teda žádná legrace, to vám mohu potvrdit. Dělala jsem takhle nějakou dobu pro naše klienty u firem a několikrát se mi stalo že jsem to málem nahučela do stromu a nebo právě do vodní plochy. Nic příjemného to není.

Diskuze je uzavřena.