STAVBA

Stavíme rodinný dům – jaký vybrat?

Výstavba rodinného domu je velmi zásadní krok. Jednou z prvních otázek je, jakou variantu domu zvolit.

Primárně je třeba se rozhodnout z jakého materiálu by měla být postavena hrubá stavba. Původní jednoduché dělení na stavby zděné a dřevostavby již dávno neobstojí. Zděné stavby i dřevostavby lze postavit z mnoha variant materiálů a existují i jejich různé kombinace. Výběr materiálu má pak určitý vliv na energetickou náročnost domu a tedy na nákladovost při jejím užívání v budoucnu.

Obvykle nízkoenergetické stavby vyžadují poněkud vyšší finanční vklad při výstavbě, ale tento se vám vrátí v úspoře při užívání stavby v průběhu dalších let. Kromě materiálu hrubé stavby je pak třeba požadavku na nižší energetickou náročnost stavby podřídit i typ vytápění a další vybavení domu.  Zvolený stavební materiál má mnohdy vliv i na délku výstavby. Do rozhodování tak vstupuje i časové hledisko a urgentnost řešení bytové otázky. Dřevostavby a různé modulární domky bývají vystavěny velmi rychle a bydlet tak můžete skoro ihned, zděné stavby mohou být o něco časově náročnější. Jakmile si ujasníte variantu domu pokud jde o typ materiálu a energetickou náročnost, můžete volit ještě mezi variantou vlastní výstavby  a výstavby tzv.na klíč.

Vlastní výstavba je obvykle levnější, ale vykoupená vaším časovým nasazením, nutností zajistit jednotlivé dodavatele, materiál, dohled. Výstavba na klíč poskytuje naprostý komfort, kdy po podpisu smlouvy a provedení plateb dostanete v podstatě hotový dům. V tomto kontextu je pak třeba jen upozornit na to, že v některých případech dřevostaveb či různých montovaných a modulárních domků není v podstatě ani kompletní vlastní výstavba možná, neboť montáž může provádět jen speciální certifikovaná firma či firma doporučená přímo výrobcem.

Pokud potřebujete pomoci s výběrem dodavatelů jednotlivých typů staveb či stavebníka, nebo chcete zjistit, jaké firmy ve vašem okolí jsou schopny vám dodat např.montovanou stavbu, zkuste navštívit firemniprofil.cz. Na jednom místě naleznete firmy a dodavatele roztříděné podle odbornosti a lokality. Orientovat se můžete i dle recenzí. U jednotlivých firem naleznete i všechny kontakty, což ušetří váš čas a může výběr varianty vašeho domu velmi ulehčit.

Související příspěvky

Špičkové vápenopískové cihly slaví mimořádný úspěch!

redakce

Chystáte se začít používat tepelné čerpadlo? Nezapomeňte na správnou instalaci

redakce

Jak vybrat vhodnou CO2 svářečku?

redakce