STAVBA

Stavíme rodinný dům – jaký vybrat?

Výstavba rodinného domu je velmi zásadní krok. Jednou z prvních otázek je, jakou variantu domu zvolit.

Primárně je třeba se rozhodnout z jakého materiálu by měla být postavena hrubá stavba. Původní jednoduché dělení na stavby zděné a dřevostavby již dávno neobstojí. Zděné stavby i dřevostavby lze postavit z mnoha variant materiálů a existují i jejich různé kombinace. Výběr materiálu má pak určitý vliv na energetickou náročnost domu a tedy na nákladovost při jejím užívání v budoucnu.

Obvykle nízkoenergetické stavby vyžadují poněkud vyšší finanční vklad při výstavbě, ale tento se vám vrátí v úspoře při užívání stavby v průběhu dalších let. Kromě materiálu hrubé stavby je pak třeba požadavku na nižší energetickou náročnost stavby podřídit i typ vytápění a další vybavení domu.  Zvolený stavební materiál má mnohdy vliv i na délku výstavby. Do rozhodování tak vstupuje i časové hledisko a urgentnost řešení bytové otázky. Dřevostavby a různé modulární domky bývají vystavěny velmi rychle a bydlet tak můžete skoro ihned, zděné stavby mohou být o něco časově náročnější. Jakmile si ujasníte variantu domu pokud jde o typ materiálu a energetickou náročnost, můžete volit ještě mezi variantou vlastní výstavby  a výstavby tzv.na klíč.

Vlastní výstavba je obvykle levnější, ale vykoupená vaším časovým nasazením, nutností zajistit jednotlivé dodavatele, materiál, dohled. Výstavba na klíč poskytuje naprostý komfort, kdy po podpisu smlouvy a provedení plateb dostanete v podstatě hotový dům. V tomto kontextu je pak třeba jen upozornit na to, že v některých případech dřevostaveb či různých montovaných a modulárních domků není v podstatě ani kompletní vlastní výstavba možná, neboť montáž může provádět jen speciální certifikovaná firma či firma doporučená přímo výrobcem.

Pokud potřebujete pomoci s výběrem dodavatelů jednotlivých typů staveb či stavebníka, nebo chcete zjistit, jaké firmy ve vašem okolí jsou schopny vám dodat např.montovanou stavbu, zkuste navštívit firemniprofil.cz. Na jednom místě naleznete firmy a dodavatele roztříděné podle odbornosti a lokality. Orientovat se můžete i dle recenzí. U jednotlivých firem naleznete i všechny kontakty, což ušetří váš čas a může výběr varianty vašeho domu velmi ulehčit.

Související příspěvky

Co rozhoduje při volbě zateplení rodinného domu?

redakce

Jak na rekonstrukci umakartového jádra v panelovém domě

redakce

Zateplujte v teplých měsících, je to výhodnější

redakce

Přidat komentář

* Použitím tohoto formuláře souhlasíte s ukládáním a zpracováním vašich údajů na tomto webu.