Život od výplaty k výplatě je v dnešní době spíše standardem než výjimkou. To však nemění nic na tom, že se v dlouhodobém měřítku jedná o časovanou bombu. Možná si říkáte: „Vždycky jsme to nějak zvládli, tak se nám to podaří i teď.” Nicméně pak se vám rozbije pračka nebo přijde nedoplatek za energie a peníze nejsou, protože jste s něčím takovým jednoduše nepočítali, nebo jste už vyčerpali své rezervy.
Co ale v takové situaci dělat? Pokud víte, že do pár týdnů peníze mít zase budete, tak se jako relativně snadné řešení nabízejí takzvané krátkodobé půjčky. Musíte však mít na paměti, že i malé půjčky znamenají velký závazek. Přestože disponují řadou výhod, přinášejí s sebou i jistá rizika, a proto byste se do nich rozhodně neměli vrhat bezhlavě. V čem tedy spočívají jejich silné a slabé stránky?
Závazek na velmi krátkou dobu
Velkou výhodou krátkodobých půjček je už jenom to, že jsou krátkodobé. Někdy zkrátka nepotřebujete desetitisíce k tomu, abyste zaplatili vše, co potřebujete. Není tedy žádným překvapením, že se s nimi setkáte pouze u nebankovních společností. Do banky byste tím pádem chodili marně, tam totiž musíte projít poměrně dlouhým schvalovacím procesem, neboť se zaměřují spíše na dlouhodobé závazky, a tak chtějí mít jasno v tom, že se na klienta mohou spolehnout.
Teď už ale zpět ke krátkodobým půjčkám. Jak už jsme naznačili, při vyřizování rozhodně oceníte jejich krátké období splatnosti, které se pohybuje v řádech několika týdnů s tím, že maximálně dosahuje zhruba tří měsíců. Tímto způsobem se podstatně snižuje riziko toho, že byste půjčku nedokázali splácet. Události následujících několika týdnů lze totiž poměrně jednoduše odhadnout, takže si můžete jednoduše spočítat, zda svůj závazek dokážete splnit.
Další předností krátkodobých úvěrů je také jednoduchost a rychlost jejich vyřízení. Obvykle stačí, když vyplníte krátký formulář na internetu a peníze můžete mít na svém bankovním účtu dokonce už následující den. Nepotřebujete dokládat svůj příjem ani shánět ručitele, a když narazíte na výhodnou nabídku, můžete první půjčku vyřídit bez jakýchkoliv poplatků.
Stejná rizika jako u každé jiné půjčky
Jestliže si myslíte, že s sebou rychlá půjčka online nenese žádná rizika, tak jste na omylu. Jejich krátké období splatnosti totiž může být nejen výhodou, ale také nevýhodou. V případě, že svou situaci neodhadnete správně a opozdíte se se splátkou, nejspíš budete muset čelit poplatkům, které u těchto druhů půjček bohužel obvykle bývají vyšší než u klasických, dlouhodobých úvěrů.
Samozřejmě byste si měli dávat pozor i na to, jaký produkt si vyberete a od kterého poskytovatele. I když se podmínky pro nebankovní instituce dost zpřísnily, stále můžete narazit na firmy, které to se svými klienty nemyslí zrovna upřímně a snaží se vydělat na vysokých úrocích či poplatcích. Proto produkty i poskytovatele nejprve raději porovnejte a až potom začněte vyplňovat žádost, ušetříte si totiž plno starostí.