BYT

Oživí zrušení daně z nabytí nemovitosti realitní trh?

Dopady pandemie koronaviru můžeme sledovat na každém kroku. Některé nám do všedního života zasahují více, některé méně. Mezi ty méně nápadné patří i aktuální situace na realitním trhu, který byl v posledních dvou měsících téměř mrtvý. Díky zrušení daně z nabytí nemovitosti se však očekává, že se situace obrátí k lepšímu.  Budou mít realitní makléři v dohledné budoucnosti plné ruce práce?

Na přesné předpovědi je dle Jakuba Kindla, manažera rodinné realitní kanceláře Domov specializující se na oblast Prahy a Berounska, stále brzy. „Tento krok je určitě pozitivní zprávou, a to hlavně z toho důvodu, že byl avizován již na začátku března tohoto roku. Nikdo ovšem nevěděl, jak přesně bude zákon znít, a tak měl jeho příslib za následek skoro kompletní zmrazení realitního trhu. Nyní aspoň ví zájemci o koupi, na čem jsou. Ale na spekulace o tom, jak moc bude trh s nemovitostmi oživen, je ještě brzy,“ říká Kindl.

A přestože zákon ještě poputuje do Poslanecké Sněmovny, jeho návrh nahrává i všem, kteří nemovitosti koupili od prosince loňského roku. „Dle ministryně financí Aleny Schillerové by novela zákona měla mít zpětnou účinnost, což znamená, že lidé, kteří koupili nemovitost nebo pozemek už v prosinci 2019 a daň již zaplatili, dostanou peníze zpět,“ dodává Jakub Kindl.

Pro kupce se tak jedná o nemalou úsporu, vezmeme-li v potaz, že daň představuje čtyři procenta z kupní ceny. „Všichni asi máme představu o tom, v jaké rovině se nyní ceny nemovitostí pohybují, a není sporu o tom, že i čtyři procenta v současnosti znamenají skoro sto tisíc korun, a to se bavíme o nemovitostech v hodnotě kolem dvou milionů,“ upozorňuje Kindl.

Pokud se ovšem dočkáme závratného oživení realitního trhu, dost možná za ním bude stát zcela jiný důvod. Společně se zrušením daně se totiž připravuje i zrušení daňového zvýhodnění, které využívají lidé u úvěrů na bydlení. To pro ty, kteří kupují nemovitost na hypotéku, může představovat až desítky tisíc ročně.  „Dle ministryně Schillerové se bude tato změna týkat nemovitostí zakoupených po roce 2021 a není pochyb o tom, že můžeme čekat zvýšený zájem o nemovitosti od těch, kteří mají tuto investici již nějakou dobu v plánu a kteří se budou snažit uzavřít obchod s nemovitostí před vypršením této výhody. Zároveň je také možné, že se díky tomu lidé ke koupi odhodlají dříve, než by tomu bylo za stávajících podmínek. Ostatně podobný scénář jsme již jednou zažili v roce 2018 před tím, než ČNB zpřísnila podmínky pro přidělení hypotečního úvěru,“ říká Kindl.

Znamená to ovšem, že můžeme očekávat pokles ceny nemovitostí, který byl mnohými realitními odborníky předpovídán? „Osobně nejsem zastáncem ukvapených závěrů a v této otázce zůstávám skeptický. Přestože mnoho odborníků tvrdilo, a situace těmto tvrzením i chvíli nahrávala, že ceny nemovitostí klesnou, tak nepředpokládám, že se toho dočkáme tento, ani příští rok. Na druhou stranu bychom se ale neměli ani dočkat výrazného zdražení, a tak je dle mého názoru tento rok vhodným rokem pro takovou investici,“ uzavírá Jakub Kindl za realitní kancelář Domov.

Související příspěvky

Malešický háj: nová možnost bydlení v Praze pro náročné

redakce

Jak zkrášlit zahradu

redakce

Sedací pytle a vaky pro moderní bydlení a zdravé sezení

redakce