BYT

Nenechte sebou orat a vláčet! Jak změnit dodavatele elektřiny?

Ne vždy je vše zlato, co se třpytí. To platí zejména v oblasti dodavatelů elektrické energie. V době, kdy byl na trhu monopol, byly ceny pevně dané a nemohla být ani řeč o nějaké změně. Tržní ekonomika ale přinesla do oblasti energetiky „nový svěží vítr“ a otevřela dříve nemyslitelné možnosti.

Koncový zákazník už není vydán na milost a nemilost dodavateli energie a může si z nabídky vybrat. Aby byly dodavatelé elektřiny konkurenceschopní, musí se chovat tržně a své klienty oslovovat výhodnými pobídkami. Hlavními kriterii jsou ceny, služby a škála benefitů.

 

Jak se tvoří cena?

Cena elektřiny se skládá z regulovatelné a neregulovatelné složky. Distribuční poplatky, poplatek za rezervovaný příkon, příspěvek na výrobu z obnovitelných zdrojů energie, poplatek za systémové služby a poplatek operátorovi trhu dodavatel ovlivnit nemůže. Může ale pracovat paradoxně s neregulovatelnou složkou, která je procentuálně uváděna v rozmezí 44%. Podíl částky z pevné ceny za měsíc a sumy za megawatthodinu má dodavatel ve své kompetenci.

Žádný finální odběratel patrně nechce přeplácet  a hradit za energie víc, než by bylo nutné. Díky online portálu Elektřina.co může nabídky dodavatelů transparentně srovnat a navíc pro sebe získat úsporu. Stačí jen zadat základní údaje pro výpočet a hned budete vědět, na čem jste. Srovnávač a online kalkulátor dokáže přinést jasná tvrdá data, kolik lze ušetřit, i kde lze získat energii levněji.

 

Změny se nebojte

V případě, že vám z online srovnání vyjde jako výhodnější jiná společnost, než ke které jste smluvně zavázáni, můžete změnit dodavatele jednoduše ve třech krocích. Nejprve si ještě jednou spočítejte, že se vám změna dodavatele vyplatí. Porovnejte tržní ceny za elektřinu, ověřte si výši poplatků a smluvních podmínek a prostudujte si smluvní pokuty a výpovědní lhůty. Poté si nachystejte potřebné dokumenty, jako jsou poslední faktura za elektřinu, smlouva o dodávce elektřiny, údaje týkající se bankovního spojení a plnou moc. A až v této fázi uzavřete novou smlouvu a vypovězte starou.

Pokud podepsáním smlouvy dáváte novému dodavateli automaticky i plnou moc k vyřízení dalších formalit, není nutné se už o nic starat. Výpověď u starého dodavatele za vás vyřídí. Pakliže plnou moc neposkytnete, je i ukončení ve vaší režii.

Související příspěvky

Orientální koberce jako exkluzivní interiérový doplněk i skvělá investice

redakce

Špatně se vám spí? Upravte svou ložnici podle feng shui

redakce

Nové dekory řady Spirit s nízkou konstrukční výškou pouhých 10,2 mm potěší příznivce rustikální atmosféry

redakce