ZAHRADA

Údržba zahradního bazénu přes léto? Hotová za pár minut

Říká se, že kdo si kupuje bazén, stává se jeho otrokem. Nevěřte tomu. Čištění bazénu už dávno není žádná velká dřina, která by vám brala hodiny volného času. Základní údržbu zvládnete během chvilky! A pak vás čekají leda hodiny příjemného koupání v soukromí vlastní zahrady.

 

I čisticí systém se musí čistit

Bazény jsou dnes běžně vybaveny především pískovou filtrací, která zajistí snadné a spolehlivé vyčištění vody. Aby ale byla filtrace dostatečně výkonná, musíte jí pravidelně věnovat trochu té údržbářské péče. Její čistotu zajistíte jednoduše tak, že ji vždy jednou za 14 dní důkladně propláchnete a po 2 letech vyměníte filtrační náplň za nový písek. Pokud se v bazénu koupete obzvlášť rádi, není od věci oba intervaly trochu snížit.

 

Po filtraci jsou na řadě hrubé nečistoty

Abyste nemuseli trávit příliš času čištěním, je dobré vzniku nečistot aktivně předcházet. O to se postará jak bazénová chemie, tak i klasická krycí plachta. Pokud nemáte na zahradě model se zastřešením, určitě ji nezapomeňte na hladinu rozprostřít vždy, když se právě neplánujete koupat. A pokud si pořídíte solární plachtu, bude se vám voda po dobu vaší nepřítomnosti ještě šikovně ohřívat.

S údržbou vody, dna a stěn bazénu vám pak pomohou kartáče, síťky a další pomocníci. Pro nadzemní bazény jsou hotovým požehnáním bazénové vysavače, které perfektně odstraní hrubé nečistoty. Pokud si pořídíte automatický vysavač, stačí, když ho ponoříte do vody a on už se o všechno sám postará.

 

Bazénová chemie zajistí zdravé koupání

Když máte vyčištěnou filtraci i povrch bazénu, můžete přejít na chemii. Nejprve vždy změřte hodnotu pH a tvrdosti vody pomocí speciálního testeru. Bazénovou vodu byste takto měli kontrolovat přibližně jednou týdně. Pokud se naměřené číslo nedrží v doporučeném rozpětí (v případě pH je to například 7,0 až 7,4), zjednejte nápravu.

Abyste neměli na zahradě zelený brčál, ale krásně průzračnou vodu, můžete do vody občas přidat šokový přípravek, který ničí zárodky řas a bakterií. Co byste do vody měli doplňovat už určitě, jsou dávky chloru. Většinou se prodávají chlorové přípravky ve formě tablet, které se ve vodě postupně rozpouští.

 

Bazénová péče jednoduše ve 3 krocích

  1. Vyčistěte bazénovou filtraci.
  2. Odstraňte hrubé nečistoty z vody, stěn a dna bazénu.
  3. Změřte hodnoty vody a přidejte bazénovou chemii.

A tím vlastně základní údržba bazénu končí. Pak už stačí jen vytáhnout gril, připravit pár domácích dobrot a pravé zahradní radovánky u bazénu mohou začít!

Související příspěvky

Zahradní jezírka pro opravdový odpočinek

redakce

Elegantní dřevěná stavba na zahradu? Rozhodně altán!

redakce

Používáte pro údržbu bazénové vody mnoho přípravků? A řekli by jste, že by stačila jedna tableta?

redakce

Přidat komentář

* Použitím tohoto formuláře souhlasíte s ukládáním a zpracováním vašich údajů na tomto webu.