Search

Kameny tvoří kostru a duši každého domova

Podíváme-li se kolem sebe, není místo, které by bylo zcela prosto kamenů. Můžeme se procházet po lese, po parku, u břehu rybníka, řeky nebo se rozhlédnout po naší zahradě i samotném domově – pokaždé náš pohled upoutá aspoň jeden kámen. Kameny jsou totiž neodmyslitelnou součástí našich životů. Dodávají sílu, energii, povzbuzují, ale jsou i součástí základních stavebních koster našich příbytků – ať už formou stavebního materiálu, nebo jako okrasné dekorace zahrad, teras, jednotlivých pokojů a celého interiéru.

 

Bez stavebního a obkladového kamene si nelze představit žádnou stavbu

Pokud zmiňujeme kameny, které jsou součástí stavebních materiálů, nesmíme opomenout druhy zásypový písek, lomový kámen, třízený praný haldový kámen, štěrk a strusku. Kamenité směsi se používají ke stavbě základů, jako primární materie malty a cementu, slouží k obezdívkám i vysypávání cest. Kámen má ovšem další smysluplné užití ve formě obkladů. Tradiční obklady i mozaiky slouží pro tvorbu okrasné a tvárné části kamenných obezdívek, interiérových stěn i přístupových cest či dlažby v místnostech. Neobvyklá odolnost a tvrdost činí z kamenných obkladů designově vyváženou součást moderních i historických objektů.

 

Okrasné a dekorativní kameny jsou pastvou pro oči v interiérech, sadech a zahradách

Ozdobou zahrad, parků i vnitřního uspořádání bytů a domů jsou okrasné valounky, kameny, solitéry i drtě. Z kamenů se tesají zajímavé artefakty, vyrábějí se z něj schodiště, podstavce, obložení, krbová kamna i kuchyňské linky. Zahradní nábytek, jejž tvoří okrasné kameny, vkusně doplní kamenný gril i praktické kuchyňské předměty. Dekorativní, okrasné kameny a solitéry najdou své čestné místo na zahradě i v pracovně či galerii jak v neopracované formě, tak jako základ pro sochařskou a kamenickou uměleckou tvorbu. Solitérní kameny i obelisky jsou vkusným, estetickým doplňkem k jiným uměleckým dílům, přírodním úkazům nebo výplní jezerního břehu na vlastní zahradě.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *