ZAHRADA

Ani při práci v domácí dílně nebo na zahradě nesmíte zapomínat na bezpečí

V každém zaměstnání, kde přicházíte do kontaktu s nářadím stroji manuální prací, se klade velký důraz na zachování bezpečnosti práce. Při práci doma ve vlastní dílně, na stavbě při rekonstrukci vlastního bydlení nebo na zahradě mnohdy ale bezpečnostmi práci podceňujeme. Hrozí tak větší riziko zranění a komplikací. Přitom stačí jen dodržovat základní zásady a nepodcenit situaci.

 

Základem je kvalitní pracovní oblečení

Pracovní oděvy jsou základní a velmi důležitou součástí bezpečí při vykonávání manuálních prací. Vytahané tepláky, děravé tričko, propálená mikina a sandály rozhodně nejsou ideálním oděvem pro manuální práce. Do zaměstnání byste si s ohledem na své bezpečí takový oděv také nevzali, tak proč byste se neměli chránit ani při domácích činnostech? Kvalitní oblečení už dokázalo předejít mnoha úrazům. Nezapomínejte na to.

 

Jaké jsou nejdůležitější částí pracovních oděvů?

Jednoduše by se dalo říci, že člověk při práci by měl být chráněný od hlavy až k patě. Základem by tedy měla být kvalitní pracovní obuv s pevnou, nejlépe vyztuženou špičkou. Nikdy není příjemné, když třeba dřevo spadne na prsty u nohou. Dále pak pracovní kalhoty z pevného materiálu a pracovní bundu z tohoto materiálu. Využít se dají i komplet montérek. Zapomínat byste neměli ani na pracovní rukavice. Nejen proto, abyste se při práci nezašpinili, ale abyste předcházeli zranění v podobě pořezání, škrábnutí a odření. Pokud při práci hrozí pád předmětů shora (například na lešení), rozhodně se vyplatí i bezpečnostní helmy. A neměli byste zapomínat ani na pracovní ochranné prostředky, třeba na ochranu sluchu nebo zraku.

 

Druhy pracovních oděvů i podle druhu práce

Samozřejmě, že na trhu můžete najít velké množství univerzálního oblečení pro práci, ale nechybí ani některé specializované oděvy přímo vyrobené pro konkrétní činnost. Oblečení pro sváření je například mnohem pevnější a odolává vzplanutí. Oblečení pro malování je naopak lehké a vzdušné, většinou se jedná o overaly. Pokud tedy vykonáváte často specifický druh prací, podívejte se také po specializovaném oblečení.

Související příspěvky

Sen o vlastním bazénu se mění v realitu

redakce

Vychutnávejte si příjemné chvilky na zahradě, aneb víte, jak správně vybrat zahradní nábytek?

redakce

Bazénová sezóna již pomalu končí

redakce