ZAHRADA

Teakový zahradní nábytek: Venku vydrží celoročně!

Víte, proč tolik nábytkářů vyrábí právě z teaku? A jaké jsou výhody této exotické dřeviny? Vše se dočtete v našem článku. Představíme vám vlastnosti teakového materiálu, ukážeme jeho přednosti a poradíme, jak na jeho údržbu.

 

Teakový nábytek je extrémně tvrdý a odolný. Vydrží skoro všechno

Teak je tropická dřevina, ze které se dnes běžně vyrábí zahradní nábytek určený i do náročnějších podmínek. A to ze dvou důvodů:

  • Teakové dřevo je nejtvrdší na světě.
  • Obsahuje kaučuk a teakové oleje, takže ani v přírodním provedení nesaje vodu. Díky tomu má velkou životnost a není napadán hmyzem, cizopasnými houbami nebo plísněmi.

Velkou výhodou je, že nábytek z teaku velmi dobře odolává venkovnímu prostředí. Nevadí mu střídání teplot, déšť, sníh ani sluneční záření. Můžete ho tak mít venku celoročně. A protože dobře odolává i vlhkosti, není problém, když ho umístíte hned vedle bazénu.

 

Jak vybrat teakový nábytek

Teakový zahradní nábytek je dobré vybírat podle obecných pravidel, která se vztahují na všechen zahradní nábytek. Zajímejte se třeba o ergonomii křesílek – jednoduše vyzkoušejte, jestli jsou pohodlná a dobře se z nich vstává. Nábytek také pohlaďte, abyste odhalili případné chyby povrchové úpravy.

Není od věci si jednotlivé kousky potěžkat, abyste věděli, jestli bude manipulace snadná nebo obtížná. Pokud plánujete nábytek častěji přesouvat, je hmotnost důležitým faktorem při rozhodování.

Deska stolu by měla být dostatečně silná, alespoň 2,8 cm. Pokud si častěji dáváte s přáteli na zahradě kafíčko, nebo si užíváte společné grilování, poohlédněte se po stolu, který je rozkládací. V případě potřeby ho můžete během chvilky zvětšit a pohodlně k němu usadit i větší množství stolovníků.

 

Nábytek z teaku je krásně nenáročný na údržbu

Jistě vás potěší, že nároky na údržbu teakového nábytku jsou minimální. Pokud o něj nebudete pečovat, získá časem stříbro-šedou patinu, o kterou mnozí dokonce záměrně usilují. Jestliže ale preferujete, aby si dřevěný zahradní nábytek zachoval svoji medově hnědou barvu, budete se mu muset alespoň maličko věnovat. Pořiďte si čisticí a pečující přípravky určené speciálně na teakové dřevo. Stačí, když jimi budete pravidelně nábytek udržovat a nikdy vám nevybledne do šedavého odstínu. Vydrží vám krásný celé věky. Protože teak jen tak něco nezdolá!

Související příspěvky

Zahradní jezírka pro opravdový odpočinek

redakce

Pily STIHL – to nejlepší pro les i zahradu

redakce

Altán je dokonalou ozdobou nejen v parku

redakce

1 komentář

Osmo 16. 8. 2016 at 8:29

Na teakové dřevo používám voskový olej od Osmo většinou stačí tak 1x za dva roky přetřít a je to jako nové:)

Odpověď

Přidat komentář

* Použitím tohoto formuláře souhlasíte s ukládáním a zpracováním vašich údajů na tomto webu.