ZAHRADA

Jak správně pečovat o trávník?

Každý, kdo chce mít na zahradě svého rodinného domku nebo rekreační chaty krásný čistý a elegantní travní porost, musí o trávu důkladně pečovat. Důkladná péče o trávníky je velmi důležitá, protože bez pravidelné péče nikdy nedosáhnete dokonalého výsledku. Pečovat o trávník rozhodně neznamená jen sekat zahradu a čas od času shrabat listí. Je zapotřebí provádět i další úpravy a činnosti, které kvalitu a vzhled trávníku vylepšují. Některé zvládnete sami, jiné s odbornou pomocí. Jaké činnosti jsou pro eleganci a kvalitu trávníků důležité?

 

Správné zavlažování

Trávník by měl mít od jara až do začátku zimy dostatečný přísun vláhy, aby mohl správně růst. To je důležité zajistit zejména v letních měsících, kdy je srážek minimum. Chození po zahradě s hadicí nebo konví není ani efektivním, ani správným způsobem. Jestliže chcete mít zavlažený trávník opravdu dokonale, doporučujeme kontaktovat odborníky, kteří připraví profesionální systémy zavlažování trávníků, přesně na míru vašich zahrad. Zavlažování by mělo probíhat vždy navečer, nikoliv v době největšího slunka. Kapky vody na trávě fungují jako lupa a spalují trávník.

zavlahy0517f

Vertikulace trávníku

Na každém trávníku se čas od času vytváří souvislá plocha mechů, odumřelých rostlin, plevelů i posekané trávy. Tato vrstva zamezuje, aby se živiny z vody dostat až do půdy a ke kořenům travního porostu. Tráva může být tedy v některých částech méně živená, což se projeví i na její barvě. Správným řešením tohoto případu je vertikulace trávníku neboli provzdušnění. Za pomoci vertikulátoru budou v ploše trávníku vytvořeny malé zářezy, které naruší souvislou vrstvu a přitom nijak nepoškodí celkový vzhled. Můžete si pořídit vlastní vertikulátor, nebo opět využít služby odborníků. Nezapomínejte ani na pravidelné hnojení travního porostu. Živiny z vody se nepostarají o vše.

 

Aerifikace trávníku

Dalším důležitým krokem při péči o trávník je aerifikace trávníku. Tento proces znamená propichování trávníku do hloubky, alespoň 5-10 cm. U menších zahrádek může být prováděna třeba klasickými vidlemi. U větších zahrad doporučujeme kontaktovat odborníky s profesionální technikou.

Jedním z odborníků na údržbu i realizace zahrad je na našem trhu společnost zahrady Bula na www.zahrady-bula.cz.

Související příspěvky

Bazény, čistírny odpadních vod, septiky, jímky…

redakce

Unikátní bezúdržbové chodníky a obrubníky

redakce

KM PLAST je tu pro Vás

redakce