TIPY

Žáruvzdorné sklo nepraskne jen tak …

Málokdo to ví, ale prasknutí skla v krbových kamnech je jen zřídkakdy způsobeno tzv. únavou materiálu nebo jeho vadou. Mnohem častěji jsou na vině docela jiné faktory v čele s neznalostí nebo neopatrností. Ať už jste se trochu více oháněli pohrabáčem, nebo jste opomněli včas vyměnit zpuchřelé těsnění, váš úkol pro dnešní den je snadný: vyměnit sklo u kamen tak, aby vám vydrželo dlouho a bez sebemenších problémů.

 

Pokud máte kvalitní sklo, může prasknout pouze ze tří příčin

Při pořízení žáruvzdorného skla do krbových kamen byste vždy měli vyhledávat tu nejvyšší kvalitu. 1. jakostní třída vám zaručí, že celistvost skla nenaruší ani opravdu vysoký žár. Například originální žáruvzdorná skla ROBAX a KERALITE od Kamnarina.cz začnou při teplotách nad 750°C dokonce měknout, takž jejich prasknutí opravdu nehrozí. Proč se však čas od času objeví prasklina i ve chvíli, kdy se ke kamnům zaručeně nikdo nepřiblížil?

  • Při údržbě krbových kamen nebo krbové vložky byla podceněna pravidelná výměna těsnící šňůry, jež časem tvrdne a neplní svou funkci.
  • Sklo bylo do dvířek namontováno neodborně s nedostatečnou dilatací vůči kovovému rámu nebo s přílišným utažením šroubů.
  • Dvířka vyrobená svépomocí neodolala vysokého žáru a došlo k jejich deformaci.

 

Jak na výměnu žáruvzdorné skla v krbových kamnech

Ať už byla příčina jakákoli, teď je třeba soustředit se na správný návod na výměnu žáruvzdorného skla. To je nutné vyjmout tak, že dojde k odstranění jeho držáků. Šroubky je třeba uvolňovat s citem s použitím oleje, aby nedošlo ke stržení závitů nebo ukroucení šroubku.

Po odstranění skla je nutné rám vždy důkladně očistit a vyměnit těsnící šňůru. Šňůru lepíme po okrajích skla tak, aby nikde nevznikla žádná mezera (zejména je to důležité v rozích). Po omytí vše pečlivě otřeme suchým hadříkem. Do tohoto prostoru nyní může přijít sklo nové. Při jeho nákupu vždy dbejte na to, aby byl na všech stranách dodržen rozestup od šroubků a kovových lišt alespoň 3 mm. Kov totiž díky změnám teploty výrazně dilatuje, a jakmile by se jeho rozžhavený povrch setkal se sklem, mohli byste ho měnit znovu.

Sklo nakonec pečlivě utáhneme – opět s citem a vždy křížem. A jak poznáme, že je vše, jak má být? Žáruvzdorné sklo uchopíme dlaněmi naproti sobě a ujistíme se, že s ním můžeme mírně pohnout. Pokud drží velmi natěsno, bude třeba ho povolit. A to je vlastně vše. Nyní si můžete opět užívat pohodlí a příjemného tepla ve vaší vlastní režii!

Související příspěvky

Stěhujete se do nového bytu v Praze? Poradíme, jak na to!

redakce

Jak vybrat venkovní dlažbu

redakce

Jak na pojištění nemovitosti, domácnosti nebo majetku?

redakce
Search by Voice