TIPY

Topná sezóna je daleko, ale do rekuperační jednotky se vyplatí investovat již nyní

To, že se planeta otepluje, rozhodně neznamená, že bychom byli osvobození od třeskutých mrazů. Vždyť ani poslední zima nebyla nikterak mírná, topit se muselo docela dlouho. Možná jste i vy začali přemýšlet, jak snížit náklady na vytápění.

Až přijde příští topná sezóna, můžete zkusit aplikovat základní opatření jako například:

používat žaluzie a rolety – okny uniká mnoho tepla, tak je zkuste trochu zastínit,

odvzdušnění topení – když se v topení nachází vzduch, nemůže fungovat správně,

nevhodné větrání – větrat by se mělo rychle a intenzivně.

Právě větráním nám z domovů uniká překvapivé množství tepla. Nevětrat určitě není dobrý nápad. Vedlo by to k růstu plísní, kterým se v zimě ve vlhkém prostředí obzvlášť daří. Nehledě na to, že v nevětraném ovzduší bez dostatku kyslíku nám rozhodně není příjemně. Jak se s tím vypořádat bez velkých útrat za vytápění? Od toho tady jsou zařízení pro rekuperaci vzduchu.

Úspora za vytápění a zdravější vzduch

Prvotním motivem k pořízení rekuperace vzduchu bývá častokrát snaha ušetřit za vytápění. Tohle však není jediný efekt, který rekuperace má. Vzduch totiž také filtruje, a díky tomu jej zbavuje alergenů a nečistot. Kvalita vzduchu je hned po úsporách tím nejdůležitějším bonusem, jejž vám přinese. Souvisí s tím rovněž udržování stálé vlhkosti, nemusíte tedy mít obavy z plísní.

Žádná magie, nýbrž chytré řešení

Co přesně tedy rekuperační systém dělá? V podstatě získává teplo z odpadního vzduchu odváděného ven a předává ho čerstvého vzduchu, který je přiváděn dovnitř. Toto se děje v rekuperační jednotce, kromě ní je však třeba instalovat ještě vzduchotechnické potrubní rozvody. Množství těchto rozvodů se liší podle konkrétního objektu, pochopitelně třeba v kuchyni nebo koupelně je potřeba větší distribuce čerstvého vzduchu.

Rekuperační jednotka přijde vhod celoročně

Od jara do podzimu tedy rekuperace ohřívá venkovní vzduch. Od podzimu do jara však funguje přesně naopak, venkovní vzduch ochlazuje, abyste v domácnosti, v kanceláři nebo ve výrobní hale neměli příliš horko. Žádnou klimatizaci tedy nepotřebujete, rekuperační jednotka postačí.

Důležité je vybrat správný rekuperační systém

Aby rekuperace vzduchu dobře fungovala, musí být systém dobře navržený. Existují lokální i centrální rekuperační jednotky. Velký vliv na výběr má především výkon, důležitý pro vás pravděpodobně bude i akustický hluk, máte-li doma alergika, tak je vhodné pohlídat si také použitý filtr. S tím vším by ale měli poradit odborníci, každá dobrá firma, která se instalací rekuperačních jednotek zabývá, vám poskytne odborné rady. Neváhejte se poptat klidně hned, protože rekuperaci užijete celoročně už odteď.

Související příspěvky

Jak správně připojit kouřovody

redakce

Inteligentní hodiny

redakce

Akční nabídka nábytku od mipik.cz

redakce