FINANCOVÁNÍ

Rekonstruujte své království v kuchyni

Každá hospodyňka touží po kuchyni, ve které by šlo vaření od ruky a kde by všem členům domácnosti chutnalo. Správným uspořádáním, barevným laděním a interiérovým designem toho snadno dosáhnete. Navíc příjemné prostředí dokáže dovést kulinářské umění k dokonalosti.

Přizvěte na pomoc odborníky

Máte-li málo zkušeností, je lepší se svěřit do péče odborníků. Pro radu si zajděte například do kuchyňského studia, kde si zboží obhlédnete a necháte si vypracovat grafický návrh i cenovou kalkulaci. Výhodou tohoto místa je, že si zde můžete sjednat nákup na splátky a tak neřešit každou korunu v rozpočtu, který jste na rekonstrukci stanovili.

Jde se rekonstruovat – rozvrhněte prostor

Základem každé kuchyně je přehlednost. Rozdělte ji do několika částí – varné, přípravné a mycí centrum. Zároveň se snažte dbát na to, aby kolem každého z center byly věci, které k dané činnosti běžně používáte. Umístěte myčku poblíž dřezu a zásuvku s kuchyňskými noži pod pracovní desku. Nesmírně vám to usnadní práci. Dbejte též na bezpečnost. Varná deska nepatří ke stěně a plynový sporák pod okno!

Důležitou roli hraje i výška. Nejfrekventovanější prostor se nachází 80 – 190 cm nad zemí. Zde nesmí chybět často používané nádobí, pracovní pomůcky a zásoby potravin. Ve zbylých pásmech se ukládá nádobí a pracovní pomůcky, které používáme omezeně. Kuchyňské spotřebiče jako pečicí troubu nebo mikrovlnku vhodně umístěte do výše očí, abyste se při vaření nemuseli příliš ohýbat.

Osvětlení a barvy

Na vaření i konzumaci potřebujete dobře vidět. Nejlepší je rozmístit po místnosti více světelných zdrojů. Nad jídelním stolem nesmí chybět centrální lustr. Kuchyňský kout stačí osvětlit bodovou zářivkou s měkkým světlem a doplnit ji přímým osvětlením pracovní desky.

Barvy závisí na individuálním vnímání člověka. Obecně však platí, že chuť k jídlu povzbuzují barvy červená, žlutá a oranžová. Opačně působí například zelená. Nic však nezkazíte světlými odstíny jako bílá nebo béžová.

Materiály                                                                                      

Na materiálech v kuchyni rozhodně nešetřete. Levné varianty sice zpočátku vypadají skvěle, ale jejich životnost není nijak závratná. Ideální pro kuchyň jsou dřevo, nerez, sklo a kámen. Ty mají nejen dlouhou životnost, ale zároveň dodají kuchyni luxusní vzhled.

Pokud se vám tyto materiály zdají drahé, zafinancujte je například pomocí stavebního spoření nebo půjčky. Kvalitní kuchyně nevydrží léta, ale desetiletí, proto se do nich vyplatí investovat. S levnými materiály byste mohli náročnou rekonstrukci, a to i po finanční stránce, za pár let absolvovat znovu.

Přejeme vám, ať se dílo vydaří a v nové kuchyni skvěle chutná!

Související příspěvky

Jaké jsou klíčové hybatele aktuálním stavem na realitním trhu

redakce

Boj s dluhy I: Jak vznikají dluhy a jak se jich zbavíme?

redakce

Když při vyřizování hypotéky vsadíte na „geparda“, získáte…

redakce