DŮM

Špatná kvalita novostaveb je běžnou praxí. Ochraňte svou investici

Investice do nemovitosti jsou téměř bezrizikovým zhodnocením finančních prostředků s velkou výnosností. Co už však nemálo potenciálních rizik skrývá, je samotná koupě. Pokud právní či technická vada není zjevná, můžete řádově prodělat až stovky tisíc korun. Nebezpečí skrytých vad se přitom netýká jen starších nemovitostí. Nevyhýbají se ani novostavbám, naopak je to podle odborníka Davida Novotného z nezávislé realitní společnosti Bohemian Estates International vcelku běžnou praxí.

Investice do nemovitostí je bezpečným a dlouhodobě výnosným zhodnocením peněz. Samotný nákup ale představuje komplikovanou transakci s množstvím rizik, kvůli nimž může kupující utrpět nemalou finanční ztrátu. I u novostaveb se tak zcela běžně můžete setkat s nekvalitními materiály, překročenými normami, poškozenými povrchy, vadnými elektroinstalacemi či hydroizolacemi a nekvalitní realizací.

„Z dlouhodobé praxe víme, že koupě nového bytu nezaručuje bezchybnost technického stavu nemovitosti. Kvalita nových bytových komplexů bývá často sporná, jak se dozvídáme nejen z novinových titulků, ale především z narůstajícího počtu zájemců o inspekci nemovitostí,“ říká David Novotný, majitel a jednatel realitní společnosti Bohemian Estates International. Společnost se zabývá širokým spektrem služeb v oblasti nákupu, správy i prodeje nemovitostí, věnuje se i developmentu. Kromě samotné inspekce nabízí v předkupní fázi i poradenství a služby v oblasti vyhledání vhodné nemovitosti a posouzení ceny a ekonomiky celé investice s ohledem na její návratnost a zhodnocení do budoucna.

 

Nejhorší skryté vady

Nejzávažnější skryté vady prodávaných nemovitostí se nejčastěji týkají statiky, hydroizolace, střechy či jiné vnější konstrukce, elektroinstalace a akustiky. Pochybení v prvních třech zmíněných oblastech přitom mohou dokonce ohrozit bezpečnost a zdraví těch, kdo nemovitost obývají. „Dodatečné opravy vadné statiky, hydroizolace či střechy zároveň patří k těm nejnákladnějším., protože je nutné zaplatit projektanty, oborové znalce a zapojit těžkou techniku.

Prohlídku vybrané nemovitosti proto nikdy neberte na lehkou váhu a nepovažujte ji za nutnou formalitu předcházející samotnému nákupu. Při prohlídce se zaměřte na trhliny v konstrukci interiéru i exteriéru, problém s hydroizolací zase prozradí váš nos, který ucítí vlhký zápach nebo těžký vzduch. Od špatné hydroizolace je jen krůček k plísním a jiným choroboplodným zárodkům. Důkladně je třeba také posoudit stav střech a celé vnější konstrukce, protože ta obyvatele nemovitosti chrání před vnějšími vlivy,“ radí David Novotný z Bohemian Estates International.

 

Vsaďte na nezávislé realitní profesionály

 „Z vlastní zkušenosti doporučujeme přizvat si na prohlídku nezávislého znalce a konzultovat také právníka. Celý proces posouzení skutečného stavu nemovitosti je nesmírně časově náročný a vyžaduje odborné technicko-právní znalosti, jež většina kupujících přirozeně nemá. Zkušenosti jsou také třeba během jednání o ceně a posuzování, zda je kupní cena odpovídající vzhledem k okolnostem, stavu objektu a situaci na realitním trhu,“ vysvětluje David Novotný.

Související příspěvky

Jak si správně vybrat a zapojit kouřovody

redakce

U výběru dveří a oken se zaměřte na kvalitu

redakce

Schodiště by mělo ladit s podlahou v místnosti

redakce