Search

Krbová kamna: dostupný luxus v oblasti vytápění

Chcete i vy topit levně a jednoduše? Je pro vás důležitá atmosféra a nedáte dopustit na teplo, sálající z těla živého plamene? Pak by vám doma určitě neměla chybět krbová kamna. A co je při jejich výběru důležité znát?

 

Výkon? Tak akorát, vše ostatní je špatně

Plánujete při nákupu krbových kamen co nejvíce ušetřit nebo naopak toužíte po skutečně výkonném modelu, určeném takříkajíc pro strýčka příhodu? Bohužel, ani jedno vám nemůžeme doporučit. Kamna se špatně zvoleným výkonem při pravidelném používání trpí. Ta málo účinná neustále přepínají své síly, a ta předimenzovaná spotřebovávají při škrcení výkonu mnohem více paliva, a navíc nepříjemně dehtují. Jak tedy zvolit optimální výkon?

Odborníci z e-shopu Kamnarina.cz doporučují řídit se při výběru krbových kamen jednoduchým vzorečkem, ve kterém 1 kW vyhřeje 20 až 40 m2. Výsledné číslo by vám však měl vždy potvrdit odborník s ohledem na umístění kamen. Rozdíl mezi novostavbou a starou bytovou zástavbou totiž může být značný.

 

Jak je to s materiálem

Materiál kamen obvykle vybíráme ještě předtím, než se vůbec začneme zamýšlet nad jejich výkonem. Levná plechová kamna nelze kvůli rychlému vychládání doporučit vůbec. Litinová krbová kamna jsou na tom z hlediska poskytování tepelného komfortu o něco lépe, a bonusem bývá i jejich jedinečný vzhled. Kachlová kamna zase vydrží po vyhasnutí plamenů hřát i několik hodin, o něco pomaleji se však zahřívají.

Potřebují moje krbová kamna výměník?

Dalším bodem na seznamu výběru bude výměník. Dobře si rozmyslete, kde budou vaše krbová kamna umístěna. Jestliže poslouží jako doplňkový zdroj vytápění nebo je využijete zejména na chatě a chalupě, bude výměník spíše zbytečnou investicí. Naopak při kompletním vytápění domu či bytu je nezbytností. Efektivně rozvede teplo do všech místností, a jako bonus zahřeje i vodu v boileru. A když výměník zrovna nebudete potřebovat, jednoduše ho odpojíte.

V případě pochybností při výběru se neváhejte obrátit na odborníka. Dobře vám poradí třeba na stránkách e-shopu Kamnarina.cz.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *