DŮM

Zvolte precizní izolaci a ušetřete na energiích

Připravujete se na zateplení svého domu? Nabízí se vám několik možností: zateplení vatou, polystyrénem nebo PIR tvrdou polyuretanovou pěnou. V našem článku se dozvíte o různých typech izolace a proč je polyuretanová pěna považována za jeden z nejdokonalejších izolačních materiálů současnosti.

Než začnete zateplovat, vše si důkladně promyslete. Když se zateplení střechy, podlahy, stropu či odvětrávané fasády provede správně, odpadne vám řada starostí.

 

Hlavní je výběr materiálu

Každý izolační materiál se liší jak cenou a způsobem aplikace, tak i vlastnostmi.  V současnosti můžete vybírat mezi třemi nejčastěji používanými materiály – pěnovým polystyrénem, minerální vatou a PIR tvrdou polyuretanovou pěnou. Žádný z těchto materiálů nelze považovat za špatnou volbu. Samozřejmě záleží, jaká jsou vaše hlavní kritéria. Nízká pořizovací cena, delší životnost nebo maximální úspora?

 

Nízká cena, snadná manipulace

Velmi často padne volba na polystyren, který je skvělým izolantem. Zateplení polystyrenem je méně nákladné než zateplení vatou a snadno se s ním pracuje. Polystyren dokáže odolat teplotám  vyšším než 70 °C a šetří energii, ale nesmí přijít do styku s organickými rozpouštědly. V případě nevhodného technického řešení nebo nedostatečného větrání může dojít ke vzniku plísně. Zásadní je tedy správné použití, pak může být jeho životnost dlouhodobější.

 

Vyšší cena, delší životnost

Dalším často voleným materiálem je minerální vata. Má skvělé tepelněizolační vlastnosti, paropropustnost, nízký difúzní odpor a nenaruší ji UV záření. Montáž je složitější než u polystyrenu kvůli vyšší objemové hmotnosti. Také pořizovací cena je vyšší, ale protože  má delší životnost než polystyren, jde o výhodnou investici. Chrání konstrukci před žárem a funguje také jako účinná protihluková izolace. Skvěle izoluje v létě i zimě, je zde však nutnost silnější vrstvy.

 

Dlouhodobá úspora

V posledních letech se stále větší oblibě těší PIR tvrdé polyuretanové pěny. Vynikají nízkou tepelnou vodivostí, minimální nasákavostí, vynikajícími tepelněizolačními a hydroizolačními vlastnostmi, dlouhou životností  a schopností zajistit vám komfort ve všech ročních obdobích i při minimální tloušťce izolace. Není třeba, aby izolační vrstva byla tak silná jako u vaty, takže vám zůstane prostor navíc.

PIR pěna je odolná proti plísním, snadno se opracuje, je vhodná pro alergiky a šetrná k životnímu prostředí. V létě vás ochrání před nadměrným vedrem, v zimě zase před chladem. Sníží se také vaše náklady na vytápění, takže z dlouhodobého hlediska se jedná o skvělou možnost, jak výrazně uspořit.

Další výhodou je schopnost PIR pěny odpuzovat hlodavce, což neplatí u minerální vaty ani pěnového polystyrenu. Na Technické univerzitě ve Zvolenu se rozhodli reakce hlodavců na jednotlivé izolace otestovat. Testy jednoznačně prokázaly, že PIR izolace je vysoce odolná. Do polystyrenu a minerální vaty naopak myši snadno vniknou. Oba materiály hlodavcům chutnají, takže se v nich rádi zabydlí a vykoušou tunely.

PIR pěna jim ale nechutná – nemá žádnou chuť ani aroma. Poškození PIR izolace škůdci se tedy obávat nemusíte. Aktuálně je přemnožení hlodavců výrazným problémem, takže vám odolnější izolace přijde vhod.

Související příspěvky

Jak stylově vybavit chalupu? Vlastními silami je to složité!

redakce

Rodinné domy v Praze? Na nic nečekejte a investujte do nového

redakce

Výhody montovaných domů pro celoroční bydlení

redakce