STAVBA

Jak vybrat správné obklady a dlažbu do koupelny?

Výběr nesprávných obkladů a dlažby je bohužel častým problémem. Je snadné nechat se unést originálním designem a nízkou cenou a upozadit kvalitu. Pak ale může nastat nepříjemná situace – budete nuceni vybírat znovu a tentokrát pořádně. Jak se podobným nepříjemnostem vyhnout a trefit se hned napoprvé?

Pokud zvolíte správnou dlažbu, může vám vydržet i přes dvacet let a bude pořád vypadat dobře. Proto volte obzvlášť pečlivě, nehledáte přece řešení na dva roky. Poradíme vám, na co se zaměřit.

 

Potíž neomezeného výběru

Dnešní trh je plný možností. Bez problému seženete téměř jakoukoliv dlažbu. Potom může být složité si vybrat. Samozřejmě budete  vybírat hlavně podle svého vkusu a dbát na to, aby se dlažba do místnosti hodila. Je ale třeba přemýšlet i trochu prakticky. Vždy je důležité prohlédnout si dlažbu, která vás zaujala naživo a v denním světle. Fotografie a osvětlení v obchodě může zkreslovat.

Vše ale není jenom o barvách a vzorech, zásadní jsou především vlastnosti materiálu, jeho formát a způsob opracování.

 

Jak poznat kvalitní dlažbu či obklady?

Pořádně si prohlédněte vlastnosti, které jsou u dlažby nebo obkladů uvedené. Je dlažba protiskluzová a otěruvzdorná? Bez těchto vlastností se v koupelně neobejdete. Nejvyšší stupeň protiskluznosti na boso se označuje písmenem C. Takové dlažby jsou buďto opatřeny reliéfem, nebo speciální glazurou.

Vyšší stupeň otěruvzdornosti vám zase napovídá, že dlažba je odolnější a bude mít delší životnost. Do běžných koupelen se většinou vybírá stupeň II. nebo III. Kontrolujte také šířku a tvrdost.

Vybírejte raději v menších specializovaných obchodech a koupelnových studiích, ve kterých vám se vším poradí. Ve velkoobchodech sice dlažbu pořídíte levněji, ale její kvalita bude nízké ceně odpovídat. Může se stát, že se dlažba snadno poškodí. Budete muset pořídit novou a za vyšší cenu.  Snaha za každou cenu ušetřit se vám nejen výrazně prodraží, ale budete mít i dvakrát tolik práce – před položením nové dlažby budete muset tu původní nejdřív vysekat.

Dlažba musí být kvalitní, precizně položená a mít rovný nenasákavý podklad – ušetří vám to řadu starostí.

 

Záhada zvaná rektifikace

Možná jste už narazili na pojem rektifikace nebo kalibrace. Proč zvolit dlažbu, která je označena jako rektifikovaná a co to vůbec znamená?

Jedná se o dodatečnou úpravu. Hrany dlaždic jsou mechanicky zbroušeny do pravého úhlu, což umožňuje pokládku dlažby s minimálními spárami. Všechny dlaždice mají přesně stanovenou velikost, kdežto u dlažby a obkladů, které rektifikované nejsou, se jednotlivé dlaždice mohou velikostně lišit. Rektifikují se dlažby i obklady na stěnu. Není však pravda, že by se rektifikované dlaždice obešly zcela bez spár. Taková pokládka je naopak považována za chybnou.

Pojem kalibrace má v podstatě stejný význam jako rektifikace, liší se pouze v přesnosti zbroušení hran – díky kalibraci se dosahuje přesnosti na desetiny milimetru, zatímco v případě rektifikace na setiny.

 

Současné trendy

Dnešní koupelny jsou laděny do nejrůznějších stylů. Mezi nejoblíbenější patří koupelny v boho stylu, ale také přírodní, rustikální, skandinávské nebo moderní koupelny. V koupelnových trendech letošního roku převládají čisté linie, světlé, hnědé nebo šedé barvy, vany umístěné volně v prostoru, prvky kamene, betonu, kovu a dřeva a nechybí ani živé rostliny.

Vše ale nemusí být čistě přírodní. Objevují se také industriální motivy, zabudované reprobedny nebo led obrazovky ve sprše. Nové koupelnové trendy jsou totiž hlavně o hledání souladu mezi moderními technologiemi a přírodními materiály. Takže pokud místo obkladů, které připomínají dřevo, zvolíte raději šedou keramiku, rozhodně neuděláte chybu.

Související příspěvky

Non ante gravida eros quist

redakce

Chystáte se zateplovat? Inspirujte se trendy

redakce

Prostorný dům s krytou terasou na klíč od BETONOVÉ STAVBY – GROUP s.r.o.

redakce