DŮM

Na vchodových dveřích nešetřete!

Vchodové dveře jsou jednou z nejdůležitějších součástí domu i bytu. Chrání totiž váš majetek. Jejich výběr proto nepodceňujte. A už vůbec na nich nešetřete.

Kvalitní vchodové dveře, ať již se jedná o dveře do paneláku či dveře do rodinného domu, musí v první řadě plnit jeden hlavní úkol, a tím je ochrana majetku. Zabránit by měly nejenom vniknutí nezvaných osob do interiéru domácnosti, ale i šíření požáru, případně hluku.

 

Protipožární a protihlukové

Z toho důvodu by vchodové dveře měly splňovat hned několik požadavků najednou, mezi které spolu s bezpečností patří i jejich schopnost odolat hluku a požáru. Dveře do bytů dle zákona musí disponovat protipožárním certifikátem, bez kterého vám pojišťovny v případě škodné události neuznají plnění. Normy pak stanovují i izolaci zvukovou, jež by se měla pohybovat v rozmezí od 32 do 37 decibelů.

 

Zaměřeno na bezpečnost

Je-li v hledáčku vašeho zájmu ta nejvyšší možná bezpečnost, zaměřte svou pozornost na dveře bezpečnostní, jejichž hlavním úkolem je odolat násilnému vniknutí, ať již se jedná o vypáčení či vylomení. Abyste měli jistotu, že nekupujete zajíce v pytli, vyžadujte dveře certifikované v českých zkušebnám dle evropských norem. Dveře dovážené z Polska nebo Číny, honosící se certifikáty, s bezpečnostními dveřmi nemají nic společného a jejich překonání je pro zloděje hračka.

 

Zaměřeno na bezpečnostní třídy

Vchodové bezpečnostní dveře se dělí do šesti bezpečnostních tříd. Platí zde přímá úměra – čím vyšší třída, tím vyšší stupeň ochrany. Velmi dobrou ochranu vám poskytnou dveře třetí, případně čtvrté bezpečnostní třídy. Pátá a šestá bezpečnostní třída se pak používá spíše k zabezpečení vládních a policejních budov, není určena pro ochranu rezidenčních objektů. Bezpečnostní dveře musejí být vybavené bezpečnostním kováním a vložkou, certifikovanými ve stejné bezpečnostní třídě jako dveře samotné.

 

Zaměřeno na design

Vaše dveře by se vám samozřejmě měly i líbit. Vchodové dveře do rodinného domu můžete ladit s exteriérem domu. Dveře do panelového bytu pak máte možnost vybírat buď podle typu zástavby, v níž se váš byt nachází, nebo podle celkového ladění interiéru. Zdaleka se přitom nemusíte omezovat na jejich jednotný vzhled. Zatímco jádro (skelet) zůstává ocelový, vnitřní i vnější strana dveří může být diametrálně odlišná. Volba povrchové úpravy dveří tak je prakticky zcela na vás.

 

Vyhněte se sériové výrobě

Zkrátka zapomeňte na dveře z hobbymarketů, které byste si nasadili svépomocí. Mějte na paměti, že opravdu kvalitní bezpečnostní dveře jsou vyrobené na míru a certifikované v České republice! V hledáčku vašeho zájmu by tak neměl být pouhý prodejce, ale výrobce. Ideálně s tradicí, dobrými referencemi a dlouholetou působností na trhu. Jedině ten vám totiž dveře i namontuje a poskytne nezbytný záruční i pozáruční servis

Související příspěvky

Vybíráte dřevostavbu do 2 milionů? Poradíme, z čeho vybírat

redakce

Co je vlastně světlovod a jaké výhody může přinést?

redakce

Vytápění, větrání a klimatizace rodinných domů

redakce