Search

Stavíme krb aneb malý průvodce žárovými maltami

Zima klepe na dveře, a vy se na poslední chvíli snažíte zajistit své rodině komfortní a velmi příjemné posezení u rodinného krbu? Shlédli jste se v kouzlu klasických kachlových sporáků? Pak nesmíte zapomenout na důležitý základ, kterým je bezpochyby kvalitní žárová malta.

Nenechte se odradit trochu vyšší cenou už při samotném nákupu. Kvalitní žárová malta za vynaložené peníze rozhodně stojí. Mezi její hlavní přednosti patří:

  • Objemová stálost – nereaguje na změny při vysokých teplotách. Stavby z ní jsou trvanlivější a nepopraskají působením žáru.
  • Unikátní chemické vlastnosti po zatvrdnutí – uzrálá malta je plně odolná proti vodě.
  • Univerzální použití – vzájemně spojí velmi široké spektrum materiálů; liaporové tvarovky, kámen nebo keramika pro ni nejsou problém. Nemusíte tak kupovat více typů malt, vystačíte si jen s jedním.

 

Šamotová malta je do interiéru perfektní

Šamotové cihly mají mezi staviteli venkovních krbů a grilů neotřesitelnou pozici, a tytéž skvělé služby vám šamotová malta prokáže i v interiéru. Stačí přidat vodu případně vodní sklo a ihned můžete začít stavět.

Do exteriéru s ní však raději nepočítejte. Ani po vytvrdnutí není zcela voděodolná, takže by vás časem mohlo čekat nepříjemné překvapení. Pro venkovní stavby jsou určené speciální žárové malty s vynikajícími hydraulickými vlastnostmi.

Na své zkušenosti ze staveniště zapomeňte

Rozdíl mezi klasickou a žárovou maltou je i ve způsobu použití. Po rozmíchaní je totiž třeba celý objem spotřebovat do třiceti minut, jinak hrozí ztráta tolik ceněných vlastností, zejména objemové stálosti a voděodolnosti. Vždy se tak vyplatí rozmíchávat pouze malé množství malty a pro jistotu se zásobit i jedním či dvěma baleními navíc (podle velikosti projektu).

Náš tip: Pokud zatím nevíte, jak by měla vaše krbová kamna nebo kachlový sporák vypadat,  inspirujte se již hotovými projekty na stránkách e-shopu Kamnarina.cz. Tady také koupíte vše potřebné pro svou stavbu na jednom místě, a s garancí odborné pomoci při výběru, jestliže si nebudete svým nákupem jistí. Stačí jednoduše napsat dotaz do poradny.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *