DŮM

Je lepší krbová vložka, nebo krbová kamna?

Toužíte po neopakovatelné atmosféře plápolajícího ohně? Přemýšlíte o pořízení krbových kamen či krbové vložky, ale nevíte, jak se rozhodnout? Čtěte!

 

Na otevřený krb raději zapomeňte

Pokud vás jen napadlo, že byste si mohli snadno vybudovat otevřený krb a užívat si romantiku, raději si to rozmyslete. Kromě toho, že je jeho účinnost maximálně 30 %, budete mít celý dům plný kouře, prachu a popela.

Pokud už ohniště máte připravené, stačí do něj jen vsadit krbovou vložku. Anebo si vybrat jinou místnost, kterou komín prochází, a tam na něj napojit krbová kamna. Která možnost pro vás bude výhodnější?


Tip: Kamna, krbové vložky, ale třeba i měděné trubky pořídíte výhodně na topenilevne.cz!


 

Vložka, nebo kamna?

Ať už se rozhodnete pro krbovou vložku, nebo pro kamna, určitě budete chtít, aby žádné vyprodukované teplo nepřišlo nazmar. Proto zauvažujte o pořízení akumulační nádrže, díky které využijete hořící oheň do posledního plamínku.

Krbová vložka má oproti otevřenému krbu mnohem lepší účinnost 80 %. Jedná se v podstatě o klasický krb opatřený sklem, které zajišťuje ochranu místnosti před kouřem a jiskrami. Navíc toto řešení umožňuje rozvést teplo do dalších místností. Pokud zatoužíte po krbové vložce, připravte se na složitější instalaci – je třeba ji dobře obezdít a připravit na provoz.

Krbová kamna nabízejí oproti krbové vložce mnohem snadnější instalaci. Jsou sice alternativou krbu, ale nemají tak velké rozměry. Na jejich účinnost to ale nemá žádný vliv. Ta naopak dosahuje velmi dobrých hodnot, protože je jejich plášť často vyroben z dobře akumulujícího materiálu. I krbová kamna vám umožní rozvést teplo do více místností a navíc se nemusíte vázat na spalování pouze kvalitního kusového dřeva, ale můžete použít i brikety.

 


Tip: Plánujete krbovou vložku jako hlavní zdroj vytápění? Pak máte možnost zvolit buď teplovzdušnou, nebo teplovodní variantu. První z nich pracuje na principu cirkulace vzduchu v místnosti, kterou ohřívá a rozváděním teplého vzduchu pomocí ventilátorů i do dalších částí domu. Součástí teplovodního vytápění je i vestavěný výměník, kde se ohřívá voda, která pak prostřednictvím radiátorů klasického ústředního topení vytápí dům.


 

Související příspěvky

Stavba krbu: zvládnete to sami?

redakce

Bojíte se, že letos na vytápění zase zaplatíte více peněz?

redakce

Předvánoční čištění koberců bude hračka!

redakce