Search

Stavba krbu: zvládnete to sami?

Krb dokáže v místnosti vykouzlit útulnou atmosféru a pohled na hořící dřevo je příjemným relaxem po pracovním dni. Jestliže máte možnost si domů krb pořídit, neváhejte. Teplo, praskání dřeva i tlumené světlo ohně vám zpříjemní deštivé a chladné večery. Je ale rozumné pustit se do stavby krbu svépomocí, nebo je lepší nechat to na odbornících?

Ke stavbě krbu potřebujete vhodnou krbovou vložku, materiál na obestavbu, kouřovody a samozřejmě komín. Ten je dobré nechat zkontrolovat kominíkem pro vyloučení poškození nebo nutnosti oprav či oddehtování. Pokud komín ještě nemáte, při návrhu jeho umístění berte v potaz také to, že krbová vložka s obestavěním je velmi těžká a tak byste měli mít jistotu, že vybrané místo pro krb i komín tuto váhu zvládne. Průměr komínu by měl být stejný, případně větší, než je průměr kouřovodu. Obestavba pak dodá krbu jeho vzhled i funkčnost, je vystavena zevnitř vysokým teplotám a proto materiál vybírejte s ohledem na kvalitu, nikoli cenu nebo zvolte už připravenou sadu pro obestavbu.

Základem pro krb a jeho duší je krbová vložka. Její výběr je potřeba opravdu dobře rozmyslet a spočítat potřebné údaje, aby krb mohl dobře a dlouho sloužit bez problémů. Základem pro její výběr je způsob využívání krbu. Pro občasné použití spíše pro vytvoření atmosféry postačí vložka jednoplášťová, pro vytápění více místností zvolte vložku s teplovzdušným výměníkem. Důležitým faktorem je výkon, který lze spočítat podle počtu metrů krychlových s ohledem na izolaci domu a výkon vložky zvolit tak, aby byl optimální pro danou místnost či dům. Krb je často hlavním designovým prvkem domu, kromě atmosféry je ale praktický také v případě, že celkové vytápění domu je zajištěno kotlem či čerpadlem na elektřinu a ta vypadne. Několik hodin či dokonce dní v zimě bez topení pak není nic příjemného a krb tak může zajistit teplo v obytných místnostech.

Postavit krb samo o sobě složité není a proto může být tato varianta velmi lákavá kvůli ušetřeným nákladům i možnosti vlastního designu a stavby přesně podle potřeb interiéru. Je však potřeba mít na paměti, že jakákoli změna je možná pouze se sbíječkou a velkým zásahem či zničením celé obestavby. Je vhodnější využít profesionální firmu, která má s veškerými možnými problémy zkušenosti. Nejčastěji dochází při stavbě svépomocí k chybám při napojení na komín nebo použitím nevhodných materiálů. Riziko chyb a případné nefunkčnosti je však velmi vysoké, protože i drobná chyba při stavbě může způsobit problémy s hořením, unikáním dýmu do místnosti nebo požárem. Opravy škod nebo nemožnost nakonec krb využívat za ušetřené peníze určitě nestojí.
Jeden komentář u “Stavba krbu: zvládnete to sami?

  1. David Kompelík napsal:

    Potřeboval bych prosím poradit, myslíte že tady https://www.levnekrby.cz/stavebni-material/ najdu vše co je potřeba k postavení krbu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *