Ekologický přístup se promítá do mnoha oblastí našeho života, od stravy přes kosmetiku až po bydlení. I ekologické palivo stále nabývá na popularitě. Svou oblíbenost si mimo jiné získalo i díky tomu, že s tímto zdrojem tepla není spojeno mnoho příprav a práce. Ovšem pozor, není briketa jako briketa. Jak poznat opravdovou kvalitu? Víte, na co se při výběru briket zaměřit?
Složení
Dřevěná briketa by měla obsahovat jen a pouze čisté slisované dřevní piliny. Jakékoli příměsi, a to jak chemické (barvy či lepidla) tak ty rostlinné (například kameny), v nich nemají co dělat. S výběrem vám může pomoct čich – pokud vás do nosu uhodí vůně dřeva a pryskyřice, je všechno v pořádku.
Kvalita hoření
Pokud je to možné, vyzkoušejte palivo ještě před tím, než ho nakoupíte ve větším množství. Kvalitu briket totiž také poznáte podle jejich hoření. Za prvé se mohou pochlubit vysokou výhřevností, takže vydrží hořet déle, a za druhé produkují jen malé množství kouře, takže po nich zůstává minimum popela. Ten navíc najde uplatnění jako hnojivo na vaší zahradě, rostlinám totiž dodá spoustu nezbytných živin.
Vlhkost
Důležitou vlastností, na kterou byste se měli zaměřit, je vlhkost. Ta by se měla pohybovat okolo 10%, což je o polovinu méně než u suchého dřeva. Navlhlé brikety jsou nejen obtížné na podpalování, ale navíc se spousta tepla spotřebuje už jen na jejich samotné vysušení a až pak půjde teplo na ohřev domu.
Cena
Svou pozornost zaměřte také na cenu briket. Neměla by ale hrát hlavní roli, na prvním místě zůstává kvalita, porovnejte poměr cena/výkon. Někteří prodejci účtují i dopravu nebo třeba nezapočítávají cenu za palety. Výsledná suma se tak může po přičtení všech těchto nákladů pořádně navýšit. Důležité je také správné načasování – v topné sezóně budete muset sáhnout hlouběji do kapsy, než v létě. Neváhejte si tedy nakoupit kvalitní palivo už teď a buďte připraveni. Koneckonců ani romantický večer u hořícího krbu nemusí být výsadou zimního období, zamínku vám může poskytnout třeba i nenadálá letní bouřka.