DŮM

Bojíte se, že letos na vytápění zase zaplatíte více peněz?

Loňská zima byla k majitelům starších rodinných domů ještě milosrdná. Jednalo se o relativně teplou zimu, ale i přesto cena za vytápění nebyla nejmenší. Svůj podíl na tom má neustálé zdražování elektřiny, plynu i tuhých paliv a také fakt, že izolační schopnosti rodinných domů jsou rok od roku menší. Jestli jste v průběhu celého roku neudělali proti unikání tepla žádná opatření, dá se čekat, že výdaje za letošní sezonu budou ještě vyšší.

 

Smířit se s tím nebo něco ještě vymyslet?

Tak to je opravdu otázka. Na většinu opatření proti tepelným ztrátám je v tuto chvíli už opravdu pozdě. Zateplení fasády před zimou stihnete jen stěží. Navíc je to věc, která je finančně nákladná a je potřeba důkladně promyslet a vybrat. Na výměnu starých oken je také ideální čas v létě. Výroba trvá i několik týdnů a měnit okna na konci listopadu při opravdu chladných teplotách by neznamenalo jen omezení provozu domácnosti, ale kompletně by zastavilo její využívání. Naštěstí existují i způsoby, které se dají provádět i v tomto ročním období a rozhodně se nejedná o žádná provizorní řešení. Jedná se o zateplení půd a stropů.

 

Ani tady se ale nesmíte unáhlit při výběru

Zateplení stropů a půd je vlastně logickým řešením. Teplý vzduch stoupá vzhůru a bez zateplených stropů z objektu uniká téměř bez užitku. Nedělejte ale unáhlená rozhodnutí. I v této oblasti existuje totiž několik metod a způsobů, jak stropy zateplit. Rozdíly mezi realizací a účinností jsou opravdu obrovské. V podstatě se jedná o 2 základní technologie. Můžete vybrat zateplení pomocí deskových materiálů nebo foukané izolace.

 

Který je lepší? Jednoznačně foukané izolace!

Pokud byste se rozhodli pro zateplení stropu rodinného domu pomocí deskových izolačních materiálů, je tu spousta překážek. Členitost některých půd při pokládce izolačních desek zabraňuje dokonalému napojení a tak vznikají tepelné mosty, kterými teplo uniká. Vždy je třeba materiál řezat, vzniká odpad, který stejně zaplatíte. Po domě se s materiálem pohybuje spousta montážních dělníků a ti naruší celý chod domácnosti. Foukané minerální izolace naproti tomu vytvoří na půdě souvislou vrstvu izolačního materiálu, který si poradí s jakýmkoliv prostorem. O aplikaci se stará jediný pracovník, který na půdě ovládá aplikační hadici. Materiál putuje na střechu hydraulicky, právě pomocí hadice z nákladního automobilu, který je zaparkován před domem. Žádný nepořádek, 1 člověk v bytě a hotovo je za jediné odpoledne. Úspory při správné volbě materiálu mohou činit až 30% ze stávajících nákladů.

Specialistou na foukané izolační materiály je na našem trhu společnost Foukané Izolace s.r.o., kterou najdete na www.foukaneizolace.cz.

Související příspěvky

LEDS-C4 Pile – finalista soutěže Delta Awards

redakce

PLÁNUJETE KOUPI DOMOVNÍ ČOV?

redakce

Rolety Alurol šetří tepelnou energii a nejen to!

redakce