DŮM

Jakou podlahu si vybrat do rodinného domku?

Při výběru podlah do rodinného domku je nutné brát v úvahu několik aspektů. Nelze se rozhodnout pro jeden typ podlahy do celého domu, každá místnost potřebuje svou pozornost. Co se hodí do ložnice, nemusí být vhodné do kuchyně. Je proto dobré výběru věnovat čas a vše si dobře promyslet.

Vybírat vhodnou podlahu do interiéru je stejně důležité jako vybírat samotné bydlení. Výběr podlahy může naznačit mnoho o životním stylu a potřebách majitele. Jaké podlahy nabízí trh a jaké je jejich využití? Při hledání té správné podlahy, která bude pro vás na míru, se setkáte nejčastěji s těmito typy:

 

 

Dlažba

Dlažba je doporučována do kuchyní či koupelen. Je to dáno zejména tím, že dokáže odolat vodě a vlhkému prostředí. Další výhoda spočívá ve snadné údržbě. Ať už se jedná o luxování nebo umytí, kdy na ni lze použít téměř veškeré saponáty.

Často je to ideální podlaha pro podlahové vytápění, má totiž nejlepší vodivé vlastnosti. Nevýhodou této podlahy je lehké poškození. Stačí, pokud Vám například v kuchyni spadne na zem nějaký předmět, a dlažba se může odštípnout nebo prasknout.

 

 

Koberec

K vyzdvihovaným vlastnostem koberce patří jeho izolační vlastnost. Velmi dobře tlumí zvuk. Pokud dáváte přednost vysávání před vytíráním, také jste na správné adrese. Koberec také nevyžaduje, aby pod ním byla perfektně rovná podlaha. Co se týče názorů na vhodnost koberců pro alergiky, různí se. Základem je ovšem kvalitní vysavač, který zabrání víření prachu. Koberec se musí také často čistit, aby se v něm neudržovala špína.

Koberců existuje celá řada typů. Můžete si vybrat koberce běhouny, kusové koberce nebo luxusní koberce z pravé vlny. Vybírat můžete nejen z typů, ale také různých materiálů. Zvolíte syntetiku nebo přírodní materiál?

 

 

Korek

Korek dobře izoluje a pohlcuje hluk. Je hypoalergenní, odolný vůči plísním a lehko se instaluje. S impregnací se hodí i do místností s větší vlhkostí. Má dlouhou životnost, ale je měkký, takže se v něm snadno udělá díra. Mezi nevýhody patří také pravidelná údržba – musí se lakovat. Není vhodný do domu, kde se vyskytují domácí mazlíčci.

 

Laminátová podlaha

Tato podlaha je levná a má libovolný vzhled. Nevýhodou je hluk a kluzkost podlahy. Dále je náchylná k odření. Jako vhodná podlaha se doporučuje do obývacích pokojů. Laminátové podlahy se nedoporučuje ji použít v prostorách s vyšší vlhkostí a v prostorách, kde je vysoký stupeň zatížení.

 

 

Linoleum

Díky svému povrchu, který je snadno stíratelný, je ideální na údržbu. Je odolný proti poškrábání a oděru a hodí se do chodby, koupelny nebo kuchyně. Linoleum je nutné pokládat na vyrovnaný podklad. Pokud se vyskytuje na větší ploše, působí podlaha studeně.

Existuje velké množství podlah v nejrůznějším provedení. Nezáleží proto jen na tom, která je Vám doporučena jako vhodná, ale také na Vašem osobním vkusu.

 

 

Dřevo stále vede

Přestože moderní technologie postupují stále dále, tak co do kvality, vzhledu i životnosti zůstává na samotném vrcholu dále dřevo a dřevěné podlahy. Do luxusní vily určitě nepatří umělohmotné podlahy, to samé platí o staré roubence nebo srubu.

Pro které vlastnosti se dřevěná podlaha ještě cení? Především pro její typickou vůni, vzhled a příjemný povrch. Tyto vlastnosti nenahradí snad žádný jiný materiál. Navíc je dřevo elastické a díky tomu se po dřevěné podlaze příjemně chodí a končetiny jsou chráněny před nárazy, tedy i před únavou svalů a vazů. Dřevěná podlaha je také dobrým zvukovým i tepelným izolantem, interiér s převahou dřeva působí teple a útulně.

 

 

Závěrem

Při výběru podlahy by mělo být důležité nejen to, jak snadno se bude udržovat či jakou životnost jí výrobci předurčují, ale i to, zda bude vyhovovat všem obyvatelům domácnosti i s jejich potřebami. Vybraná podlaha by se Vám především měla líbit a měla by zapadat nejen do interiéru, ale také exteriéru. Pokud si s výběrem nejste jistí, tak neváhejte vyhledat radu v některém z mnoha podlahových center.

Související příspěvky

Jak vypadá bezpečný odpínač? Představujeme vačkové spínače z Obzoru

redakce

Co nesmí chybět žádnému kutilovi

redakce

Kolébka nemusí být jen pro děti!

redakce