DŮM

Jak si správně vybrat a zapojit kouřovody

Bez kouřovodu se žádný komín neobejde. Je to průchozí část komínu, která slouží k odvodu spalin – kouře z topidla. Může mít čtvercový, obdélníkový nebo kruhový průřez a bývá vyrobený z plechu nebo keramiky. My vám poradíme, jak si vybrat a správně zapojit kouřovody ke kamnům, krbovým kamnům a krbům na dřevo a uhlí – včetně těch teplovzdušných a teplovodních.

 

Způsob zapojení podle směru

První možností je, že se kouřovod zapojuje takzvaně po vodě. Směr kouřovodu zúžený hrdlem míří směrem dolů – ke kamnům, takže kouřovod napojujeme do příruby kamen. Pokud to nejde – a záleží na typu kamen nebo krbu, přichází na řadu druhý způsob – zapojení kouřovodu po kouři. To znamená, že kouřovod napojujeme na přírubu kamen. Podle nových norem se více doporučuje zapojení po vodě, ale v praxi se osvědčily oba způsoby a jsou stejně dobré – tedy za předpokladu, že máte správně postavený komín.

 

Jak postupovat při výběru kouřovodů?

Všechny kouřovody mějte vždy od jednoho výrobce, protože budete mít jistotu, že všechny části budou mít stejnou barvu – i černá barva může mít různé odstíny a vyhnete se tak tomu, že bude každá část jiná. Navíc budou jednotlivé díly do sebe přesně zapadat a nemusíte se tak obávat žádné odchylky a toho, že by části do sebe správně nezapadly. Při výběru rozměrů kouřovodů se orientujte podle rozměru komína. Platí, že do komína je možné napojit vždy jen kamna, která mají menší průměr kouřovodu než komín samotný.

 

I kouřovod se musí čistit

Pamatujte na to, že stejně jako komín, tak i kouřovod se zanáší časem spalinami z hoření, a proto je důležité se o něj pravidelně starat a čistit jej. Kouřovody by se měly čistit i několikrát do roka – podle toho, jak moc a jak často topíte. Práci vám značně mohou usnadnit kouřovody s čisticími otvory. Za stav komína i kouřovodů odpovídáte jen vy sami, takže jejich servis nepodceňujte a pravidelně nechejte zkontrolovat jak komín, tak i kouřovody.
Nezapomeňte, že kontrolu komína a spalinových cest byste měli nechat provést alespoň jednou za rok – ideálně mezi dvěma topnými sezónami.

Související příspěvky

Mráz ani horko už nejsou problém! Víme totiž, jak až o třetinu snížit náklady za energie!

redakce

Dřevěné chaty – klasické i atypické v moderním provedení

redakce

Ještě stále není pozdě na tepelnou izolaci domácnosti

redakce