BYT

Krátká a špatná postel může bolet… Opravdu!

Jak si kdo ustele tak si i lehne, říkávala velice často moje babička. Až nyní jsem přišla na to že měla „svatou pravdu“ i když tohle pořekadlo neříkala pouze s ohledem na zdravý spánek, ale používala ho vždy když se hodilo.

Nespí se Vám již nějakou dobu dobře? Cítíte se ráno po probuzení jako zpráskaný pes? Možná za to může špatná postel s letitou matrací. Tělu totiž nestačí čalouněná válenda s péry, molitanový gauč nebo nekvalitní matrace. Mnohem větší radost bude mít z kvalitní postele, roštu a matrace. Pokud jste se rozhodli, že své spaní zlepšíte, narazili jste možná na problém, že nevíte, kterou postel a matraci si vybrat. Na trhu existuje velký výběr matrací různých druhů a nezkušený zákazník často tápe a neví, která matrace je právě pro něj ta nejvhodnější.

Ewita se proto obrátila na odborníky z firmy Nábytek Bohemia, aby nám poradili jak vybrat tu správnou postel i matraci. Záleží samozřejmě na vašich finančních možnostech, ale investice do kvality se vám brzy vrátí ve formě lepší vitality. Bude vstávat takzvaně „vyspaní do růžova“ bude se vám lépe dařit v práci a budete mít mnohem více energie kterou načerpáte znovu a znovu každou noc. Když pomineme že postel musí zapadat do prostředí a ladit s nábytkem zůstane nám jako důležitý faktor správná délka! Minimální délka se rovná výšce člověka plus nejméně 25 centimetrů. Šířka musí být alespoň 80 centimetrů, ale 90 cm nebo 100 cm poskytuje více pohodlí. Postele mívají jedno nebo dvě čela tedy kromě válend. Čelo u hlavy chrání před průvanem dá se o ně opřít, polštář díky němu nepadá. To v nohách postele není tak důležité v menších ložnicích může čelo naopak překážet.

Nejdůležitější částí postele je rošt a matrace. Jde nám přece o kvalitu spánku. Výběr matrace do postele ovlivňuje spousta faktorů. Jedním z nich je podklad, na který se matrace položí. Nejvhodnějším podkladem matrace je lamelový rošt, který zajistí dokonalé odvětrání lůžka. Na pevný lamelový rošt lze uložit jakákoliv matrace (pružinová, pěnová, bultexová, gelová i latexová). Při výběru matrace do postele musíte také zohlednit svou váhu. Levnější matrace jsou obvykle z méně kvalitního materiálu, který je určen pro zatížení od 70 do 100 kg. Pokud vážíte více než 100 kg, měli byste věnovat pozornost maximálnímu zatížení matrace. Velmi kvalitní matrace do postele jsou určeny i pro osoby vážící 130-150 kg. Jsou lidé, kteří preferují měkčí matrace, jiní zase musejí spát na matraci tvrdé. Obecně se doporučuje matrace středně tvrdá, ortopedická, s více zónami tvrdosti, díky kterým se matrace přizpůsobí křivkám Vašeho těla. Čím více zón, tím lépe. Mezi nejdůležitější zóny patří změkčení v oblasti pánve kolen či ramen, vyztužená musí být naopak v bederní oblasti.

Matrace do postele se prodávají s nesnímatelným nebo snímatelným potahem. Výhoda snímatelného potahu spočívá ve vyšší hygieně lůžka, naše matrace mají většinou snímatelné potahy na zip, které lze rozdělit na dvě části, což ocení zřejmě každá hospodyňka při praní. Ideální je potah se zipem po celém obvodu matrace, který lze prát v pračce na teplotu 60 stupňů, tato teplota již definitivně ničí roztoče. Matrace do postele mívají životnost kolem deseti let (hygienicky doporučená životnost). Poté už jsou nehygienické a je třeba je vyměnit, a to i když ležely na kvalitních roštech, které zajistily odvětrávání. Samozřejmě se matrace po zmíněných 10ti letech nerozpadne. Velmi záleží na údržbě a kvalitě jádra matrace. Zdá se vám, že informací je příliš? Nevadí, obraťte se na odborníky, kteří poradili mě!

Teď už víte jak na to, takže hurá za lepším a kvalitnějším spánkem …


www.nabytek-bohemia.cz


Související příspěvky

Nábytek si vyberte u Homemarket

redakce

Moderní bydlení je spojeno také s osvětlením

redakce

Jak poznat kvalitní rozkládací postel?

redakce