BYT

Jak správně vybrat indukční desku a nádobí

Na trhu je nepřeberné množství nádobí na indukci vhodné pro všechny druhy ohřevů včetně indukčních varných desek, toto nádobí je tedy možno použít na jakýkoliv jiný druh ohřevu, tj. plynového, elektrického či sklokeramického sporáku, lze použít i na kamna na tuhá paliva.

 

Nejjednodušší způsob jak zjistit, zda Vaše nádobí je vhodné na indukci je když si jednoduše vezmete magnet a přiložíte jej na spodní stranu nádoby (vnější stranu), pokud magnet drží lze použít nádobí i na indukční varnou desku. Pokud ne, máte v tuto chvíli pouze běžné nádobí pro normální ohřev.

Nenechte se nachytat některými prodejci, kteří Vám doporučí tzv. redukci pro neindukční nádobí. Jde zpravidla o železný disk nebo desku, kterou Vám doporučí položit na indukční vařič a na ni pak běžné nádobí. POZOR tento nápad je velmi nebezpečný a extrémně neúsporný! Neboť indukční deska ohřívá pouze tuto desku, která až následně ohřívá hrnec s potravinami !

Tento způsob tedy:

1) nešetří energii, ale naopak

2) je tak nebezpečný, že může dojít nejen ke zranění – popálení, ale i následnému požáru pokud by při manipulaci s nádobím, tj. ve žhavém stavu přichytil k nádobě a po té spadl například na podlahu.

Indukční varné desky mají okamžitý nástup výkonu a šetří až 50-70% energie a až 50-80% času.

Každé nádobí však může vařit úplně jinak a každé nádobí může jinak dlouho uchovávat teplotu.

Jak tedy dobře vybrat nádobí pro indukční ohřev

1) podle rozměru

2) podle použitého materiálu

3) podle ceny

  • ROZMĚR NÁDOBÍ je udáván v cm a udává horní okraj nádoby, tedy je měřeno v místě dosedu poklice! Dno nádoby pak má další dva neudávané rozměry, a to:

1) vnitřní spodní rozměr – rozměr dna, který výrobci neudávají je cca o 1 cm menší než horní měřený okraj nádobí, tedy pokud by jste dělali palačinku v pánvi 28 cm bude cca 27 cm

2) další pro Vás rozměr, který výrobci neudávají je spodní rozměr nádobí měřený v místě dosedu nádobí na varnou desku, který bývá o cca 2 cm menší.

Pokud však vyberete extrémně malé nádobí například nádobí cca 16 cm, počítejte s tím, že jeho dno je cca 14 cm a může být tak malé, že jej nemusí vaše indukční deska detekovat a může hlásit EROR. V tomto případě dejte nádobí na menší plotu a pokud ani zde jej sporák nenajde, posuňte nádobí k jedné straně vyznačené indukční zóny.

Nezapomeňte Správnou volbou rozměru nádobí předejte případným dohadům s prodejci.V tomto případě máte nejen indukční varnou desku v pořádku, ale i nádobí je v pořádku, pouze jste zvolili nevhodný rozměr. Volte tedy raději větší než menší nádobí.

Pokud máte indukční varné desky s rámečkem, zvolte velikost nádobí tak, aby vždy při položení nádobí na indukční varnou desku bylo uvnitř rámečku na varné desce a neleželo na rámečku. Pokud nádobí položíte na rámeček, nemusí jej deska detekovat a nádobí nemusí vařit, nebo bude vařit velice pomalu.

  • KAŽDÝ MATERIÁL NÁDOBÍ může při stejném rozměru vařit různě rychle. Tento stav záleží i na síle dna.

Tedy lehké nádobí na indukční varnou desku může vařit pomaleji než masivnější provedení. Tento stav není vada, je to skutečnost a není důvod k reklamaci.

Vždy se podívejte zda nádobí či jeho obal je označeno symbolem vhodnosti pro indukční ohřev, obvykle je použit tento symbol:

Pokud výrobce uvádí na trh výrobek bez přebalu  je uvedena tato informace v popisu produktu nebo je součástí jeho názvu.

Vhodnými materiály jsou především: smalt, litina a nerez.


www.destinyjm.cz


Související příspěvky

VP – PÍSEK umí výškové i uměleckořemeslné práce dokonale

redakce

Regulus Vás zve na XVIII. ročník výstavy INFOTHERMA 2011

redakce

Buďte výjimeční k tomu Vás vyzývá stylová záclonová souprava GARDINIA řady LUXOR

redakce