BYT

Co do kompostu nepatří?

< !DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd"> Untitled document

Mnoho lidí vlastnících kompost vám jistě řekne, že do kompostu vyhazují veškerou organickou hmotu, která jim zbude v kuchyni. Tak to ale není, zamýšlet se nad otázkou, co do kompostu patří a co ne, je velice důležité. Vždyť jím pak hnojíte rostliny, do nichž se všechno, co do kompostéru vyhodíte, dostane zpět. Tím se vám to pak znovu objeví na talíři.

 

Organickou hmotu vyhazovat na kompost – ano – ale ne všechnu. Například tam nemají co dělat kosti a zbytky masa, pecky, slupky z tropického ovoce, jakékoli chemicky upravené zbytky rostlin a totéž platí i o rostlinách vyrostlých u frekventované silnice nebo rostlinách napadlých chorobami. V kompostu by se neměly vyskytnout ani žádné výkaly – psí, kočičí, ani lidské. Snad není nutné zdůrazňovat, že do něj neházíme žádné plasty, keramiku, sklo nebo třeba zbytky cigaret, popřípadě popel. Vyvarovat byste se měli i většímu množství jehličí nebo větvím z tújí. Do kompostu rozhodně nedoporučujeme vyhazovat ani časopisy. Vyvarujte se vysypávat tam obsah vysavače a v žádném případě na kompost nevyhazujte vykvetlé plevele. Mohlo by se stát, že by vám díky jejich semenům obrostl celý kompost plevelem.

Poté, co jsme si vyjmenovali, co všechno nemá v kompostu co dělat, si krátce povězme, co tam vyhodit můžeme. Jsou to veškeré zeleninové a ovocné odpady, listí a tráva, ovadlé květiny. Kompostu rozhodně prospěje trus menších zvířat. Vyhazovat tam můžete i čajové a kávové zbytky, skořápky od vajec nebo papírové obaly a ubrousky. V menším množství mu prospějí i dřevěné třísky nebo piliny.

Nezapomínejte, že všechno, co do kompostu hodíte, se vám vrátí. Připravujte ho tedy s rozmyslem a nevyhazujte tam všechny odpadky, které vám v kuchyni nebo jinde vzniknou.

Související příspěvky

Bezdotykové odpadkové koše Helpmation pro snadnější život

redakce

Připravte se na nový formát vysílání DVB-T2: Televizory Philips 7304 Performance Series zaručí zábavu celé rodině

redakce

Mramor jako nestárnoucí symbol elegance

redakce