BYT DŮM INSPIRACE

Trápí vás orosená okna? Koho je to vina?

Když přehlédneme fakt, že pohled na orosená okna příliš nenadchne, nastává otázka, zdali lze kondenzaci považovat jen za „kosmetickou“ vadu, nebo závažný problém. Odpověď je jednoduchá, všude tam, kde se dlouhodobě koncentruje vlhkost, hrozí riziko vzniku plísní.

Jak vlastně kondenzace vůbec vzniká? Kondenzace, nebo chcete-li rosení vznikne za předpokladu, když se teplý a vlhký vzduch střetne s chladnějším povrchem. V případě oken může být příčin hned několik. Ale dobrou zprávou je, že ve většině případů nejsou na vině okna samotná (naopak je to známkou toho, že okna dobře těsní), jako spíš způsob jejich vlastního užívání.

 

Odkud se bere

Abyste mohli s kondenzací efektivně bojovat, musíte nejprve zjistit, kde vzniká. Z tohoto pohledu rozlišujeme celkem čtyři možné příčiny a začneme u těch méně častých:

  • Rosení okenních skel z vnější strany je jasným signálem, že okna mají vynikající tepelně-izolační vlastnosti. Venkovní sklo se v danou chvíli ochlazuje víc, než je teplota okolí, a tudíž se neohřívá prostupem tepla z vnitřku ven. Nejedná se tedy o žádnou závadu, ale o přirozený jev v důsledku proměnlivého venkovního počasí, kterému těžko poručíme.
  • Rosení v meziskelním prostoru prozrazuje, že tento prostor není úplně hermeticky uzavřen, jak by měl správně být, a vniká tam vzduch. Může to být způsobeno třeba prasklinou na skle nebo netěsností rámečku a spojení skel. Každopádně v tomto případě se jedná o jasnou závadu na vašem okně, kterou v případě, že jste sklo nebo rámeček nepoškodili sami, ihned reklamujte.
  • Rosení rámu ve funkční spáře či z vnitřní strany může mít mnohem více příčin. Například rosení rámu způsobené špatně provedeným napojením okna na ostění, kde chybí tepelná izolace a tvoří se tzv. tepelné mosty. Rám se tak ochlazuje přiváděným studeným vzduchem zvenku a teplý vzduch uvnitř prostoru na něm Skutečný původ rosení musí odhalit a řešit odborník, který by měl ověřit správnost celého postupu instalace oken oproti projektu a posoudit, zda okna nejsou pokřivená apod.
    Další skutečností může být nesprávné větrání, tomu se věnujeme níže. Nicméně rosení rámů je závažný problém. Pokud by kondenzát uvnitř rámu zamrzl, mohlo by dojít například k poškození těsnění okna.
  • Rosení okenních skel z vnitřní strany bývá častým problémem. Zejména u novostaveb, ale i při rekonstrukcích starších budov. Na svědomí ho může mít nízká vnitřní povrchová teplota skla a vysoká vlhkost v bytě. U zvela nových oken, která splňují požadavky nejnovějších norem, by k povrchové kondenzaci docházet nemělo. Pokud ano, zamyslete se nad způsobem užívání vnitřního prostoru a nad dodržováním zásad správnosti větrání.

 

Pozor na velkou vlhkost

Častou příčinou rosení oken z vnitřní strany je vysoká vlhkost v místnosti. S ní se můžete potýkat nejen u novostaveb, ale i u starších domů či dokonce i paneláků. V některých účelových místnostech, jako jsou koupelny či prádelny, se s vyšší vlhkostí počítá. I tak byste měli mít při koupání nebo sprchování zavřené dveře, aby se pára zbytečně nešířila po domácnosti, a rámy oken sušit a případně dezinfikovat. Vlhkost zvyšuje i vaření (používejte digestoře), sušení prádla, množství pokojových rostliny atp.

Aby vzduch mohl optimálně cirkulovat, zdroj tepla by měl být umístěn vždy pod oknem nebo v jeho těsné blízkosti. Pozor na závěsy a žaluzie. Vnitřní žaluzie dokonce omezují pohyb vzduchu po skle a mohou vznikat tzv. studené kapsy, v nichž dochází ke kondenzaci. V chladných dnech proto raději žaluzie vytahujte nahoru.

Jakkoli se zdá být otázka kondenzace triviální, příjemné klima v místnosti je nezbytným předpokladem k tomu, abyste se doma cítili dobře. A nejen to, vlhkost v interiéru má zásadní vliv na kvalitu vašeho zdraví. Přestože hygienické normy tolerují vlhkost v interiéru mezi 30 až 70 %, ideální je 40 %. Dlouhodobá vlhkost vyšší než 50 % už může vyvolávat určité zdravotní komplikace způsobené nadměrným množením bakterií a roztočů či růstem plísní.

Zdravotní riziko ale není jediným negativem vyšší vlhkosti v bytě. Je třeba si uvědomit další fyzikální jev, tzv. entalpie. Vzduch nasycený vodními párami totiž potřebuje ke svému ohřátí rapidně vyšší teplotu, než vzduch sušší. Rozdíl potřeby tepla při vytápění místnosti s 45% vlhkostí a 70% vlhkostí může být vyšší i o celých 20 %.

 

Vysoká škola větráníInoutic_roseni oken_1

Nežádoucí vlhkosti v interiéru tedy zabráníte větráním. Vhodný způsob větrání budovy by měl být součástí jejího projektu, neměl by jím být pověřován samotný dodavatel oken. Slyšeli jste už pojmy jako štěrbinové větrání, nárazové či příčná ventilace? Možná neslyšeli, ale určitě je znáte. Štěrbinová ventilace je lidově řečeno „ventilačka“, kdy okno pootevřete na úzkou štěrbinu. Pro dlouhé větrání však odborníci tento způsob moc nedoporučují, protože dochází k výraznému ochlazení okenního ostění a vzrůstá nebezpeční vzniku kondenzační vody, tedy tvoření případných plísní. Při nárazovém větrání je třeba na krátkou chvíli (4–10 minut) otevřít okno dokořán. Dojde k opravdu rychlé výměně vzduchu při minimálních energetických ztrátách. A příčná ventilace je v podstatě průvan, kdy téměř na okamžik (2–4 minuty) otevřete dokořán nejen všechna okna, ale i všechny dveře a průvan vymění veškerý vzduch v prostoru. Tento způsob ventilace je neúčinnější, nestihnou se ochladit stěny a provádět by se mělo hned několikrát za den. A nezapomeňte před větráním topení buď vypnout, nebo ztlumit na minimum.

Větrání při úplně „zavřeném“ okně

I přes to, že je valná většina oken vybavena tzv. mikroventilací, tento způsob výměny vzduchu odborníci příliš nedoporučují. A to hned z několika důvodů. Nízká průvzdušnost nezajistí potřebnou výměnu vzduchu v interiéru, ve funkční spáře může vzniknout kondenzát nebo dokonce namrzat těsnění. Při otevřené mikroventilaci se navíc snižuje zvukotěsnost okna a, co je podstatné, sníží se celková bezpečnost užívání V případě vloupání skrz okno v pozici mikroventilace nemáte u pojišťovny šanci na pojistné plnění.

Přesto existují celkem dvě možnosti, jak větrat i při „zavřeném“ okně. Označují se jako větrání štěrbinami integrovanými do výplně stavebních otvorů a vyžadují trvalé zásahy do daného okna. První z nich je systém větracích kanálků, kdy se do rámu okna vyfrézují otvory, aby jimi mohl vzduch proudit dovnitř a zároveň i ven.  V tomto případě však hrozí značné riziko vzniku kondenzátu uvnitř rámu, proto ani toto opatření není příliš vhodné. Pokud byste se ho chtěli v budoucnu zbavit, nezbyde vám, než vyměnit celá okna za úplně nová. Nejpokročilejší metodou je použití tzv. větrací klapky. Funguje to na principu rozdílů tlaků vzduchu. Klapka upevněná na rámu pak působí jako ventil, který umožňuje výměnu vzduchu a tím zabezpečuje stálou cirkulaci v místnosti při zachování vlastností okna včetně minimalizace tepelných ztrát a zvukového útlumu. Teplý vzduch odcházející z místnosti prochází rámem okna a ohřívá studený vzduch, jenž přichází zvenku. Jednodušší klapky vymění 5–7 m3 vzduchu za hodinu, modernější klapky umožňují i vlastní nastavení a výměnu 12 až 35 m3 vzduchu za jednu hodinu.

Kvalitními okny proti nepříjemné kondenzaci

Při svém výběru nových oken dejte přednost kvalitním okenním rámům a zasklení s vyšší tepelnou izolací. Dvojskla jsou ke kondenzaci náchylnější než trojskla, jenž mají výrazně vyšší vnitřní povrchovou teplotu.

Pamatujte si, že čím je nižší hodnota Uw (Uf, Ug), tím menší riziko rosení oken. A totéž platí pro použité komponenty jako distanční rámečky, meziskelní plyn atd. Zejména pro povrchovou teplotu skel má distanční rámeček použitý mezi skly opravdu velký význam. Při použití staršího typu hliníkového rámečku je povrchová teplota na styku rámu a zasklení přibližně o 4 stupně nižší, než je tomu v případě použití plastového distančního rámečku.

Obecně lze doporučit okenní profily, jenž umožňují větší hloubku zasklení. Standardem je zapuštění skla kolem 15 mm, kvalitnější systémy počítají se zapuštěním skla až do 20–25 mm. Systémy PrestigeEforte od společnosti Inoutic mají hloubku drážky na zasklení 25 mm, což znamená, že sklo je osazeno v hloubce cca 20 mm, tento rozdíl tvoří tzv. distanční podložka.

Jak se tedy nakonec zbavit orosených oken? Základem jsou kvalitní okna s kvalitním zasklením, která budou zároveň i odborně nainstalována. Pokud se i přesto kondenzace u vás objeví, už víte, že musíte zjistit příčinu. Pohlídejte si vlhkost v interiéru a s pravidelností a v dostatečné míře větrejte po celý rok. Pak už vás orosená okna trápit nebudou.

Související příspěvky

Jaké druhy stínění jsou vhodné pro odlišné druhy oken?

redakce

Známe know-how stěhovacích firem!

redakce

Michelské zahrady – jeden z nejvydařenějších projektů v Praze

redakce