Search

Vše o zatravňovacích dlažbách

Námětem dnešního článku budou zatravňovací dlažby. Tento druh venkovní dlažby se v posledních letech stává velmi populární a stále se nachází jeho nové využití. Zejména pak u rodinných domů, chalup, chat a zahradních domků. Dnes si zatravňovací dlažby představíme detailněji, popíšeme si všechny druhy, představíme možnosti využití i způsob pokládky.

 

2 základní druhy – betonové a plastové

Nabídku zatravňovacích dlažeb na našem trhu v současnosti tvoří druhy ze dvou základních materiálů – betonu a plastu. Každý druh má samozřejmě své přednosti. Past je bezúdržbový materiál, který nijak nevysušuje podklad. Zároveň je také méně odolný proti poškození i proti zátěži. Častěji využívané jsou betonové zatravňovací dlaždice. Těm naopak pevnost a odolnost rozhodně nechybí. Jsou sice těžší, ale zemině jejich váha nevadí a mají přírodní vzhled.

153

Přednosti zatravňovací dlažby

Zatravňovací dlažba především nijak neruší přírodní vzhled plochy, kde jsou využity. V mezerách betonových dílců se nechá vyrůst travnatý porost a vše bude působit harmonicky a přitom nenásilně. Pokud nechcete travnatý porost, mohou být mezery vyplněny štěrkem. Skvěle se hodí na zpevnění travnatých ploch, které budou namáhány častou jízdou aut nebo zahradní techniky, na zpevnění svahů a podmáčených zahradních ploch. Betonová dlažba na zatravnění dokáže také dobře odvádět vlhkost.

 

Kde raději nevyužívat

Zatravňovací dlažba se nehodí pro plochy, po kterých se často a intenzivně chodí, například zahradní chodníky, okolo bazénů nebo jako podlaha pro zahradní posezení. Jsou zde totiž velké otvory jen se zeminou nebo se štěrkem a dlažba je nebezpečná zejména pro chůzi dětí nebo žen s podpatky. Pro tyto účely se hodí klasická venkovní dlažba, třeba betonová zámková. V současnosti je na trhu nabízeno hned několik desítek variant betonové dlažby.

Velký výběr najdete například na www.presbeton.cz.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *