ZAHRADA

Vše o zatravňovacích dlažbách

Námětem dnešního článku budou zatravňovací dlažby. Tento druh venkovní dlažby se v posledních letech stává velmi populární a stále se nachází jeho nové využití. Zejména pak u rodinných domů, chalup, chat a zahradních domků. Dnes si zatravňovací dlažby představíme detailněji, popíšeme si všechny druhy, představíme možnosti využití i způsob pokládky.

 

2 základní druhy – betonové a plastové

Nabídku zatravňovacích dlažeb na našem trhu v současnosti tvoří druhy ze dvou základních materiálů – betonu a plastu. Každý druh má samozřejmě své přednosti. Past je bezúdržbový materiál, který nijak nevysušuje podklad. Zároveň je také méně odolný proti poškození i proti zátěži. Častěji využívané jsou betonové zatravňovací dlaždice. Těm naopak pevnost a odolnost rozhodně nechybí. Jsou sice těžší, ale zemině jejich váha nevadí a mají přírodní vzhled.

153

Přednosti zatravňovací dlažby

Zatravňovací dlažba především nijak neruší přírodní vzhled plochy, kde jsou využity. V mezerách betonových dílců se nechá vyrůst travnatý porost a vše bude působit harmonicky a přitom nenásilně. Pokud nechcete travnatý porost, mohou být mezery vyplněny štěrkem. Skvěle se hodí na zpevnění travnatých ploch, které budou namáhány častou jízdou aut nebo zahradní techniky, na zpevnění svahů a podmáčených zahradních ploch. Betonová dlažba na zatravnění dokáže také dobře odvádět vlhkost.

 

Kde raději nevyužívat

Zatravňovací dlažba se nehodí pro plochy, po kterých se často a intenzivně chodí, například zahradní chodníky, okolo bazénů nebo jako podlaha pro zahradní posezení. Jsou zde totiž velké otvory jen se zeminou nebo se štěrkem a dlažba je nebezpečná zejména pro chůzi dětí nebo žen s podpatky. Pro tyto účely se hodí klasická venkovní dlažba, třeba betonová zámková. V současnosti je na trhu nabízeno hned několik desítek variant betonové dlažby.

Velký výběr najdete například na www.presbeton.cz.

Související příspěvky

Odolné zahradní altány vám mohou dělat radost řadu let

redakce

Kvalita zazimovače je pro správné zazimování bazénů nejdůležitější

redakce

Kristalon najde své využití všude

redakce