ZAHRADA

Příprava na zazimování zahradního jezírka krok za krokem

Sychravé dny podzimního počasí jsou jednoznačným důkazem toho, že se zima blíží stále rychleji. Než začne mrznout, čeká vlastníky zahrad u rodinných domů ještě spousta práce, kterou je potřeba před zimou udělat na celé zahradě, ale také třeba na zahradním jezírku. A nezáleží na tom, zda se jedná o okrasná nebo koupací jezírka. Před příchodem mrazu by měly procesem zazimování projít oba druhy. V tomto článku si detailněji popíšeme, jak správně zazimovat jezírka v jednotlivých krocích.

Vše začíná vyčištěním

Celý proces zazimování by měl začínat důkladným vyčištěním jezírka. Myslete na to, že pokud tak neučiníte ještě na podzim, projeví se tato skutečnost na jaře zhoršenou kvalitou vody. Nejprve je nutné odstranit maximální množství organického materiálu z jezírka, jako jsou zbytky vodních rostlin, leknínů a listí z hladiny. Zapomínat byste neměli ani na spodní část jezírka. Pokud je dno zanesené sedimenty, je důležité ho vysát jezírkovým vysavačem. Ideálním druhem je jezírkový vysavač Pondovac. Až bude proces vyčištění u konce, zamezíme pádu dalších nečistot do jezírka tak, že jej překryjeme sítí a zkontrolujeme funkce skimmeru.

Zajistit odvětrání a zabránit vytvoření souvislé vrstvy ledu

Na jezírku by se nikdy neměla vytvořit souvislá vrstva ledu. Pokud ano, tak hrozí zkažení vody v jezírku, které se vyznačuje zakalenou a zapáchající vodou a samozřejmě také udušení ryb nebo jejich otrava. Výrazně se nedoporučuje rozbíjet led. Hluk rybám nesvědčí a hrozí i reálná možnost poškození folie. Jezírka musí být v průběhu celé zimy odvětrávána. To dokáží vyřešit zařízení Ice Free. Malá a středně velká jezírka s hloubkou do 110 cm je možné vybavit typem Ice Free Thermo, který pomocí nerezového topného tělesa připevněného na plováku rozmrzuje led a zabraňuje tak vytvoření souvislé vrstvy ledu. U větších jezírek je doporučeným modelem Ice Free 20který využívá teplotní kapacitu samotného jezírka.

Informace k tomuto článku byly čerpány ze stránek www.jezirka.cz, specializovaného portálu v oblasti zahradních jezírek.

 

 

Související příspěvky

Až 50% sleva na hliníková zábradlí!

redakce

Kamenná dlažba

redakce

Profesionální zahradní malotraktory

redakce