ZAHRADA

3 největší mýty v péči o trávník

Máte konečně zahradu, kterou jste si tak dlouho přáli? Radost z vlastního zlomku přírody mohou zkazit pasti při péči o trávník. Abyste se jim atraktivně vyhnuli, přinášíme několik vhodných tipů Radovana Bureše ze společnosti Briggs & Stratton, předního výrobce sekaček a ostatních produktů pro péči o trávník i zahradu.

 

Elegantní trávník musí být posekaný

Velkým mýtem je názor, že upravený trávník je nevyhnutelně posekaný „na ježka“. Nic proti skvostně střiženému golfovému greenu, ale jestli budete improvizovat se střihem trávníku, můžete vytěžit ještě mnohem víc. „Odborníci uvádějí rozumnou výšku trávníku v rozmezí 3-4 cm a dává to v zásadě dobrý smysl. S výškou trávníku si však můžeme patřičně pohrát. Nemusíme se uskromnovat na nekonečné plochy se stejnou délkou trávy. Více zajímavějšího dojmu docílíme, zdali využijeme možností moderních sekaček a nastavíme si k mnohým účelům různou výšku sečení a někde necháme trávu tak, jak je. Efektní může být zejména kousek „divočiny“ zejména jinak perfektně posekaného trávníku, popřípadě odstupňované plochy trávy. To závisí na kreativitě „autora”,“ doporučuje Radovan Bureš, Briggs & Stratton.

Mokry_travnik_Zdroj_BriggsAndStratton

V letním období, především ve větším suchu, byste však měli ponechat porost vyšší, aby snadněji schraňoval vlhkost, nebo může hrozit nebezpečí vypálení. Na druhé straně v sychravých dnech je moudré sekat častěji. Přihlédněte také k funkci, jakou trávník splňuje. Je-li okrasný, sekejte častěji. Naopak jedná-li se o tradiční užitkový porost, postačí sekat jednou týdně.

 

Čím pravidelněji zaléváme, tím lépe

Není tomu tak.. Obvyklá zálivka může škodit. Především se vyvarujte častému zalévání nepatrným množstvím vody. Docílíte tak jen hlubokého růstu kořenů a v období sucha hrozí kompletní uschnutí trávníku. Každopádně je rozumné trávník od jara do podzimu zalévat jedenkrát týdně. Za nejvhodnější část dne je předurčen večer, kdy se voda tolik neodpařuje. Odborníci radí na každý metr čtvereční minimálně 5 litrů vody.

 

Figuruje univerzální recept na krásnou zahradu

Nejnebezpečnějším mýtem je hledání spásného univerzálního receptu na perfektní zahradu. Jaké květiny, keře a stromky pěstovat na zahradě? Kam je rozmístit? Krásných a kvalitně upravených zahrad je tolik, kolik je názorů a jakákoliv zahrada nese vždy originální pečeť svého zahradníka. Nejen, že vás takové hledání zcela unaví, ale rovněž ztratíte šanci na jedinečnou zahradu. Nechte se proto inspirovat moudrými a prověřenými radami, ale celkový koncept vymyslete sami. Zorientujte se v nabídce, vyberte si, co se vám líbí, konzultujte myšlenku s odborníkem, ale podstatné je, aby vám zahrada vyhovovala a bylo vám na ní více, než spokojeně.

Související příspěvky

Jak často filtrovat bazén?

redakce

Jak na letní vedra? Zkuste nadzemní bazény

redakce

Najděte kouzlo grilování na lávovém kameni

redakce