TIPY

Snižte výdaje na energie ve vaší domácnosti a neplaťte zbytečně

Zhruba tři čtvrtiny výdajů domácností za energie přijdou na vytápění a ohřev vody, ale náklady na bydlení prodražuje také voda a provoz domácích elektrospotřebičů. Ceny elektřiny a plynu stále rostou, stejně tak palivové dříví, uhlí či topné oleje, proto není divu, že neustále hledáme cesty, jak ušetřit a tyto náklady minimalizovat. Existuje mnoho řešení a opatření, jak roční sumu za energie citelně snížit. Úspora může být v řádu tisíců až desetitisíců.

Mezi spotřebiteli kolují zaručené rady a tipy, jak spotřebu energií snížit a za tyto markantní položky v rodinném rozpočtu ušetřit. Jen málo z nich ale přinese významnější úsporu peněz. Nejsme-li spokojeni s částkami na vyúčtování, prvním krokem bývá zavedení tradičních úsporných opatření. Začínáme obvykle tím, že teplotu v místnostech nastavíme na minimum a přioblečeme si další vrstvu oblečení, neplýtváme vodou, zbytečně nesvítíme a spotřebiče vytahujeme ze zásuvky, když je nepoužíváme. To vše jsou na začátek dobré kroky a změny k lepšímu, avšak peníze ušetřené tímto způsobem neudělají ve finanční bilanci zásadní rozdíl. Pokud chcete ušetřit více, odborníci radí následující kroky.

 

Nový dodavatel elektřiny a plynu

Ať už je to elektřina nebo plyn, obě položky tvoří významnou část útrat českých domácností. Výběrem vhodného dodavatele můžeme ušetřit ročně několik tisíc korun. Ještě předtím, než se rozhodnete pro změnu, porovnejte nabídky a vyčíslete si alespoň orientačně roční úsporu. Na webu existují srovnávače a kalkulačky plynu i elektřiny, kde si pohodlně na pár kliknutí uděláte představu o firmách a cenových nabídkách. Ostatní hráči na trhu často na rozdíl od dominantních dodavatelů a nadnárodních společností volí osobnější přístup k zákazníkům a jsou schopni pomoci vám s úsporou energie i s řešením složitých situací. K takovým patří i Centropol s třísettisícovou základnou odběratelů. Dodává elektřinu a plyn domácnostem, firmám i podnikatelům a poskytne vám pomoc s přechodem od starého dodavatele.

Kromě samotné ceny se zajímejte i o další smluvní podmínky, jako je například délka smlouvy. Někteří dodavatelé nabízejí výhodné ceny jen v případě podpisu smlouvy na dobou určitou. V takovém případě byste se vzdali možnosti změny společnosti po vymezenou dobu. Předčasné ukončení smlouvy by bylo provázeno neúměrnými sankcemi.

 

Vyberte si nejvýhodnější tarif

Často spotřebitelé dělají tu chybu, že si vyberou levného a seriózního dodavatele, ale nezvolí odpovídající tarif či sazbu. V případě elektřiny je třeba dobré zaměřit se na tzv. distribuční sazbu, která je přidělená ke každému odběrnému místu. Distribuční sazba vždy odpovídá charakteru odběru. Je tedy jiná pro byt, kde jde elektřina na ohřev vody a osvětlení, a jiná pro dům, kde se elektřina používá i na vytápění. Rozlišujeme mezi jednotarifovými a dvoutarifovými sazbami. Dvoutarifová sazba se vyznačuje tzv. vysokým a nízkým tarifem, během něhož je elektřina levnější. Dvoutarifová sazba je vhodná zejména pro domácnosti, které používají elektřinu nejen ke svícení, ale i k ohřevu vody a vytápění.

 

Zjistěte hodnotu jističe

Důležitou složku konečné ceny energií na faktuře tvoří také velikost hlavního jističe. Měl by mít optimální velikost. Jeho správnou velikost a správné nastavení zjistí a následně doporučí odborníci z elektroinstalační firmy.

Související příspěvky

Proč si koupit lamelový rošt?

redakce

Renovace betonové podlahy

redakce

Kde sehnat krabice na stěhování – je to „EASY“

redakce