TIPY

Proč stavět na zelené louce, když se dají opravit zchátrálé objekty?

Víte, co jsou to takzvané brownfieldy? Jde o nemovitost (pozemek, objekt, areál), která není dostatečně využívána, je zanedbána a případně i kontaminována. Aby ji bylo možné využít, musí být zregenerována a rekonstruována. V České republice je podobných nemovitostí poměrně dost. Jedná se o nefunkční průmyslové, zemědělské, rezidenční, vojenské či jiné objekty. Města usilují o to, aby nové objekty ať už bytové či administrativní výstavby vznikaly právě na těchto brownfieldech.

Problematika brownfieldů ve světových metropolích je zmiňována od 60. let minulého století, v České republice se začalo o problému mluvit až o 30 let později.

Opuštěné objekty a rozsáhlá území, nacházející se často v zastavěných čtvrtích měst, představují zásadní problém pro další rozvoj měst a obcí. Revitalizace těchto objektů bývají tak nákladné, že překračují reálné finanční možnosti majitelů, nadále chátrají a brání rozvoji ve svém okolí. Ne všechny brownfieldy lze proměnit v residenční či administrativní čtvrti. Často je velkou překážkou kontaminace území a tudíž vysoká částka na její odstranění.

Pro zařazení nevyužitého prostoru do národní databáze brownfieldů je mimo jiných požadavků nutný také souhlas majitele pozemku či budovy. V databazí, která by podle serveru ceskovdatech.cz měla být dostupná na na webu brownfieldy.cz, se tak podle údajů z minulého roku nachází přes 490 území připravených pro nové využití. Mapováním opuštěných nemovitostí se zabývá také projekt – Prázdné domy – pak eviduje téměř 1 500 zanedbaných prostor. Skutečný počet lokalit ale bude ještě o dost vyšší. Odhaduje se od 8 500 do 11 700 opuštěných lokalit o celkové rozloze více jak 38 tisíc hektarů.

Tvůrci projektu Prázdné domy vytvářejí  databázi prázdných a chátrajících domů. Tato databáze obsahuje fotografie, historii, příběhy a lokalizací objektů. Snaží se komunikovat s vlastníky nemovitostí, upozorňovat  je na nezabezpečené objekty, najít řešení, a motivovat majitele k opravě domů.  Na svém portále vybízejí veřejnost, aby sama doplňovala databázi těchto objektů, které chátrají. Chtějí docílit toho, aby si lidé více vážili zajímavých objektů a starali se o jejich osud. Databáze v současné chvíli obsahuje už dva a půl tisíce domů a přes devět tisíc obrázků. Denně přibývají další. Finance získává především z prohlídek prostorů pro širokou veřejnost. Během těchto procházek návštěvníky seznamuje s historií a současnou situací areálů a motivuje k zájmu o okolí.

Také společnost ENDEKA se zaměřuje na záchranu stávajících rodinných a bytových domů, aby mohly i v budoucnosti sloužit jako moderní bydlení dalším generacím. Snažíme se nestavit na „zelené louce“, ale naopak rekonstruuje chátrající nemovitosti, kterým dává příležitost plnit znovu svou primární funkci. Zaměřuje se především na atraktivní lokality města Brna, které budoucím majitelům poskytují výhody kompletní infrastruktury a plné občanské vybavenosti.

Související příspěvky

Postele podle materiálu. Jaká je nejlepší?

redakce

Proč bydlet v dřevostavbě?

redakce

Na co byste měli dívat při výběru chladničky?

redakce