Search

Krb nebo krbová kamna – pro co se rozhodnout?

Za okny plískanice, sychravo a nevlídno, doma v krbu praská oheň a šíří kolem sebe teplo a útulnou atmosféru a vůně dřeva se mísí s vůní uvařené kávy. Tak nějak si mnoho z nás představuje ideální víkendové odpoledne. Je však krb vždy správnou volbou nebo se vyplatí dát přednost krbovým kamnům?

Rozdíl mezi krbem a krbovými kamny je zásadní. Zatímco krbová kamna můžete, s nadsázkou řečeno, vzít a odnést jinam nebo je vyměnit za jiná s jiným designem. To s krbem to půjde těžko, je součástí stavby a abyste s ním jakkoli pohnuli nebo změnili jeho vzhled, budete s největší pravděpodobností potřebovat sbíječku. V obou případech se tak vyplatí se při výběru zamyslet, nepodlehnout aktuálním módním trendům a dát na svůj pocit i celkový vzhled a dojem místnosti, kde by měl krb či kamna stát. Krbová kamna koupíte, připojíte ke komínu a můžete topit. Pro krb musíte postavit krbovou vložku a tu pak obezdít či obložit, aby byl krb funkční a připraven k použití.

Ještě před výběrem designu je ale potřeba věnovat se praktickým otázkám ohledně využití a výkonu. A také, zda máme komín a pokud ano, tak jak velký. Když komín máme, vybíráme typ kamen podle komínu, naopak když ještě komín neexistuje, vybereme si nejdříve kamna a podle nich navrhneme komín. U starších domů je lepší nechat komín prohlédnout a posoudit jeho stav, zda není potřeba oprava či vyčištění, předejdete tak případným problémům v budoucnu. Když máme vyřešený komín, je čas na další otázky. Jak často budeme krb využívat a k čemu má sloužit? Budeme krb používat jako hlavní zdroj vytápění v místnosti či celého domu nebo jen občas třeba při posezení s rodinou a přáteli? Podle způsobu použití vybírejte výkon kamen, abyste si je mohli opravdu užít a ne si přidělat starosti. Výkon se počítá podle metrů krychlových vytápěné místnosti nebo objektu a s ohledem na izolaci domu. Jinak bude teplo unikat v nízkoenergetické novostavbě a jinak v dřevěné chatě na víkendovou rekreaci.

Krbová kamna jsou menší, často levnější a v případě nutnosti nebo požadavku změny je jejich výměna relativně jednoduchá. Krb je bytelnější a je dominantou interiéru i když se zrovna nepoužívá, jeho případná výměna je však velmi složitá. Investice do krbu nebo krbových kamen nepatří mezi ty nejlevnější a tak se vyplatí poradit se s odborníkem. Ten pomůže jak s výpočtem potřebného výkonu a výběrem typu kamen, tak s případným atypickým řešením nebo výrobou na míru. Příjemnou atmosféru u hořícího dřeva poskytne krb i krbová kamna. Je jen na vás, čemu dáte pro svůj útulný domov přednost.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *