Žijeme v době LEDkové. Trendem je měnit klasické žárovky za úspornější LEDky. Ty ovšem po zhasnutí občas problikávají, nebo dokonce slabě svítí. Je to na škodu?
LED žárovky a úsporné zářivky se vyznačují vysokou účinností i životností. A šetří spotřebitelovými financemi. Někdy však jakoby nejdou zhasnout. Nebo problikávají. A to rozhodně není nic příjemného obzvláště v noci, kdy se asi všichni chceme vyspat. Na místě pak je se tohoto problému zbavit.
Krátkodobé blikání
V první řadě je zapotřebí odlišit, zda se jedná o problikávání krátkodobé, nebo dlouhodobé. Tedy, zda po krátké době ustane, či nikoliv. Zřejmě jste si už všimli, že když své svítidlo s LED žárovkami klasicky vypnete (stiskem vypínače), nezhasne se naráz. Za tímto jevem stojí samotná technologie LED žárovek, která obsahuje elektroniku s tzv. filtračními členy. Ty mají za úkol rovnoměrně redukovat tok elektrické energie, jež se v nich po určitou dobu hromadí. A když svítidlo vypnete, bude zkrátka svítit tak dlouho, co mu to jeho nahromaděná energie dovolí. Řeč je o problikávání krátkodobém.
Dlouhodobé blikání
Jiný jev stojí za problikáváním dlouhodobým, jímž většinou bývá indukce elektrického napětí ve vodiči mezi vypínačem a zdrojem osvětlení. Na chodbách či schodištích, tedy na místech, kde je tento vodič dostatečně dlouhý, se v něm naindikuje napětí, které následně vede k nabíjení filtračního kondenzátoru zářivky. Po nahromadění dostatečného množství energie automaticky dochází k sepnutí startovacích obvodů a zářivka se rozsvítí. V ten samý okamžik zároveň dojde k vybití kondenzátoru, což má za následek, že zářivka se zase vypne. A to se pravidelně opakuje. Výsledkem je problikávání dlouhodobé, téměř konstantní.
Jak problém vyřešit?
Krátkodobé problikávání řešit vůbec nemusíte. Tento jev ostatně ani odstranit nelze. Na místě však je zbavit se problikávání dlouhodobého, se kterým se prakticky nedá žít. O to se můžete pokusit výměnou problikávající LED žárovky za nějakou kvalitnější kolegyni, jež (možná) problikávat nebude. Zdůrazňujeme, že možná, protože tímto krokem neodstraníte příčinu problému, ale jeho následek.
Kompenzátor, nebo výměna vypínače
Řešení nabízí i tzv. kompenzátor, který paralelně připojíte ke zdroji osvětlení. Ten je k sehnání v e-shopech s elektroinstalačním materiálem. Problémem ovšem může být i nedostatečné množství proudu procházející doutnavkou (používáte-li vypínač s doutnavkou). V tom případě tento vypínač vyměňte za vypínač standardní.