TIPY

Máte psa a přemýšlíte, jestli si můžete dovolit dřevěnou podlahu? Odpověď zní ano!

Protože dřevěné podlahy nejsou zrovna nejlevnější součástí domácnosti, před jejich pořízením přemýšlíme, jak dlouho nám podlaha vydrží a jestli se nám vůbec vyplatí. Pokud je navíc součástí domácnosti čtyřnohý mazlíček, napadne nás, zdali nám podlahu hned nepoškrábe a neponičí. Pojďte se s námi podívat na pár pravidel, které je potřeba dodržovat, aby byl spokojený jak pes, tak páníček.

Pes je součástí velké částí českých domácností, a to i těch, které nemají dům se zahrádkou, ale malý byt. Každé vybavení bytu je pak potřeba promyslet do puntíku, aby investice nepřišla vniveč nebo aby našemu čtyřnohému příteli nezpůsobila zranění. A je potřeba to vzít od podlahy.

 

Které povrchy můžeme vyloučit?

První variantou, kterou můžeme jednoznačně vyloučit, je koberec. I když náš pes už není štěně, občas se prostě stane, že udělá loužičku, navíc často pouští chlupy a kdo se s tím má pořád vysávat a čistit? Pokud nemáte nervy x krát do roka platit profesionální čističe, na koberec zapomeňte.

Vyloučit můžeme i vinylovou podlahu. Na té je sice příjemné, že jí nevadí loužičky a je odolná vůči mechanickému poškození, našemu zdraví úplně nesvědčí. I když je pravda, že v dnešní době splňuje přísnější normy než v minulém století, pořád je to chemická věc obsahující ftaláty – a ty mohou způsobovat alergie, neplodnost a další obtíže. Škrtněme také laminát, ten se poškrábe rychle, usazuje se na něm prach, a když se potká s tekutinou, je po něm.

 

Olejovaná nebo lakovaná podlaha

Jestli vám doma dělá radost jorkšír, čivava či další malá plemena, nemusíte si vůbec dělat starosti. Pokud jsou ale psi větší, musíte jim pravidelně stříhat a brousit drápky, jinak vám podlahu poškrábou. Volte také raději olejovanou než lakovanou variantu. Když se poškrábe lakovaná podlaha, je nutné ji přelakovat celou znovu, navíc pejskovi klouže. Pokud je povrch olejovaný, škrábance na něm nejsou téměř vidět. A pokud ano, stačí vzít naolejovaný hadr a přetřít s ním pouze ono inkriminované místo. Olejované podlahy jsou v dnešní době oblíbené také z toho důvodu, že olej netvoří žádnou bariéru a vy tak neztrácíte kontakt přímo se dřevem.

 

Dřevěná podlaha a voda

Je pravda, že dřevěná podlaha a voda se spolu nemusí. Nicméně pokud se vám pes na podlahu vyčůrá nebo něco vylejete, místo co nedříve utřete do sucha a podlaze se nic nestane. Dbejte na to, aby byla ve spárách spojená moderní tekutou gumou, která tak dobře vyplní prostory, že do ní nemůže nic zatéct.

 

Dřevěná podlaha se s pejskem nevylučuje!

Pokud tedy plánujete do interiéru dřevěnou podlahu, nemusíte se ničeho bát. Váš domácí mazlíček podlahu nepoškodí ani nebude nijak škodit jemu. Naopak se budete v interiéru cítit skvěle, protože dřevo vám navodí útulnou přírodní atmosféru.

Související příspěvky

Obklady do kuchyně – stylový a praktický ochránce zdí

redakce

Myčka vs. ruční mytí ve dřezu: Co je skutečně výhodnější?

redakce

Jakou zvolit podlahu na balkon? Máme pro vás tři tipy

redakce