Search

Nová zelená úsporám obsahuje celou škálu dotací

Dotace jako finanční částka poskytnutá z prostředků státního rozpočtu, ze státních finančních aktiv, případně z Národního fondu se poskytuje osobám fyzickým či právnickým za určitým účelem. Nejinak tomu je v případně programu Nová zelená úsporám.

 

Inovace programu

Původní program Zelená úsporám fungoval v letech 2009 – 2012. O rok později vystartovala Nová zelená úsporám, přičemž se Ministerstvo životního prostředí zaměřilo na snížení energetické náročnosti domů v komplexním měřítku. Dotační program je určen především majitelům rodinných a bytových domů. Oproti předchozímu programu je nově možné žádat mimo jiné o dotaci na výměnu či zateplení oken a dveří. Lze žádat o finanční podporu při výměně kotle na tuhá paliva za ekologičtější varianty – plynové kotle, kotle na biomasu či tepelná čerpadla. Dotace se týkají i čím dál oblíbenějších zelených střech a fotovoltaických elektráren.

 

Rozhodli jste pro stavbu nízkoenergetického domu, případně pro rekonstrukci stávajícího bydlení?

Úspora energií je jedním z hlavních důvodů vzniku nízkoenergetických domů, což je navíc podporováno možným přísunem dotací z programu Nová zelená úsporám. Finanční pomoc činí pro rodinné domy až 5 milionů Kč a 50 % uznaných nákladů. Ale nejen novostavby mají možnost získat četné dotační výhody. Rekonstrukce rodinných a bytových domů i třeba modernizaci vytápění Ministerstvo životního prostředí taktéž oceňuje.

 

Co je třeba vědět k získání dotací

V současné době běží tzv. třetí vlna dotací pro rodinné domy. Možnost podat žádost potrvá až do roku 2021. Žadatelem musí být vždy vlastník, případně stavebník rodinného domu a už je jedno, zda jde o fyzickou či právnickou osobu. V současnosti již nelze žádat samostatně o dotaci na výměnu kotle k vytápění, nicméně lze využít tzv. kotlíkovou dotaci a k ní pak získat finanční bonus z programu Nová zelená úsporám. Žádosti o dotace se podávají před, v průběhu i po realizaci stavby či úpravy, přičemž platí, že na jeden dům se podává maximálně jedna žádost.

V případě, že je žádost o dotaci vyplněná bezchybně, trvá maximálně devět týdnů, než dojde k vyplacení finanční částky.

Zajímá vás, jak ušetřit za energie? Potřebujete poradit se zateplením domu, dotacemi nebo třeba s volbou vhodného vytápění? Na webu E.ON Rádce najdete mnoho praktických tipů a triků pro úspory elektřiny a plynu v domácnosti a můžete si zde snadno  domluvit osobní, telefonickou či emailovou konzultaci s energetickým poradcem.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *