TIPY

Nájemní bydlení je na vzestupu, zpozornět by měli i drobní investoři

Vlastní bydlení bylo v České republice vždy známkou jakéhosi blahobytu nebo alespoň pevnou půdou pod nohama. Bydlet ve vlastním bytě či domě je stále považováno za metu, kterou by měl každý v životě dosáhnout, aby byl částečně zajištěn do budoucna. Aktuální situace ale mnoha lidem nenahrává do karet, a pozornost tak mladé rodiny obrací k nájemnímu bydlení. Zpozornět by měli investoři.

Velcí hráči na trhu

Nájemní trh pozorně sledují i velcí hráči na trhu, tedy developerské firmy nebo realitní fondy. Čím dál více novostaveb je stavěno za účelem jejich budoucího pronájmu. Tento způsob zároveň zvyšuje ziskovost stavěných bytů, návratnost je v případě jejich pronájmu daleko rychlejší. „Velkým trendem je pronájem již zařízených bytů. Ty se pronajímají lépe, a přestože nájem v nich vyjde dráž, zájemci ušetří nemalé finanční prostředky za vybavení,“ říká David Novotný ze společnosti Bohemian Estates, která se specializuje na investice a správu nájemních nemovitostí.

Podle dostupných čísel se počet nájemních projektů v České republice pohyboval kolem dvou set ročně. Letos by však mělo přibýt téměř osm set nájemních bytů. Do budoucna se toto číslo očekává ještě vyšší. Aktuálně však nabídka nájemních projektů nepokrývá poptávku, zejména ve velkých městech. Ze situace tak mohou těžit i drobní investoři. „Záleží na způsobu financování. Průměrné nájemné sice vzrostlo a zhodnocení nemovitosti může být velmi zajímavé. Ekonomicky ale dává smysl hlavně ve chvíli, kdy velkou část kupec financuje z vlastních zdrojů,“ upozorňuje Novotný.

Efektivní pronájem

Pro návratnost celé investice je také klíčové byt efektivně pronajmout. „Cílem majitele takového bytu je mít jednotku co nejvíce obsazenou a pravidelně za ni inkasovat. Tady ovšem vlastníci často naráží. Dochází k vysoké fluktuaci a nezřídka se stává, že byt pronajmou nájemníkům neplatičům, kterých je bohužel stále dost,“ dodává David Novotný.

Není se tak čemu divit, že se i drobní investoři stále častěji obrací na realitní společnosti a nájemní byty jim svěří do správy. Profesionální správa dlouhodobě dosahuje vyšších zisků. V realitních společnostech efektivněji funguje marketing, administrativa a předně samotný výběr nájemníků. Ti jsou v Bohemian Estates prověřováni v několik registrech dlužníků. „Věříme, že pečlivý výběr je klíčový. Vybíráme jen solidní nájemníky, u kterých existuje dobrá platební historie a kteří nemají žádné dluhy. Tím předcházíme tomu, abychom byty obsadili někým problémovým, kdo majiteli nakonec akorát přidělá více vrásek,“ říká Novotný.

Poplatky za správu nejsou vysoké

Překvapivě za tuto službu vlastník nemovitosti nezaplatí žádnou dramatickou částku a podle dostupných statistik je profesionálně spravovaná nemovitost i přes provizi realitní společnost výdělečnější. „Provize za správu pronájmu se určuje procentuálně ze stanoveného nájemného. V dlouhodobém měřítku si vlastník přijde na více peněz. Byt má totiž téměř neustále obsazený a hlavně v něm má nájemníka, který vše platí a nic nedemoluje,“ uzavírá Novotný za Bohemian Estates.

Související příspěvky

Proč nekupovat levné umělé vánoční stromky, ale raději ty kvalitní?

redakce

Trápí vás pára v koupelně?

redakce

Jak udržet pořádek v koupelně

redakce