Jaro – už je tady zase! A s ním nejen sluníčko a příjemné teploty, ale i probouzející se příroda. Jaro je krásné období, ale ne tak úplně pro alergiky, kterým začíná doba neustálé rýmy, napuchlých očí a nájezdů na lékárnu. Jak jarní i letní měsíce zvládnout a minimalizovat zmíněné alergické projevy?
Alergie je přehnanou reakcí. Nejčastěji je v těchto měsících vyvolána pylem z kvetoucích rostlin, který pak spouští rýmu, může podráždit oči, vyvolat pocity svědění či pálení v krku.
Nejste v tom sami
Na sezónní alergie trpí čím dál více lidí. Většinou se alergické reakce objeví v období od předškolního věku až do dvacátého roku života. Když se nám alergie neprojeví během tohoto období, nic to neznamená. Bohužel se může objevit v jakémkoli věku. Mezi rizikové vlivy rozvoje alergie se řadí zejména:
- genetické dispozice,
- kouření,
- věk matky při narození dítěte,
- kontakt s domácími zvířaty,
- dlouhodobý pobyt ve znečištěném prostředí,
Co u alergiků dodržovat?
Úplně nejdůležitější je včasná prevence a nejmenší kontakt s alergenem. Pokud víte, jaké alergeny vám vadí, je dobré sledovat pylovou prevenci a snažit se tomu alespoň částečně přizpůsobit svoje venkovní aktivity. Jednou z rad a tipů je, vyhnout se například pobytu venku během dopoledních hodin, kdy je koncentrace pylů nejvyšší.
Ať už ale jdete kamkoli, je dobré s sebou nosit své předepsané léky. Jedná se o antihistaminika, které pomáhají zmírnit akutní potíže.
Další tipy:
- noste sluneční brýle – díky nim se nedostane pyl do kontaktu s očima,
- vyhýbejte se zvířatům, které mohou přenášet pyly na srsti,
- po příchodu domů se převléci do jiného oblečení, neboť pyl ulpívá na látkách,
Mějte čistou domácnost
Jak už jsme výše zmínili, že po příchodu domů je dobré se převléci do domácího oblečení, dobrá je také sprcha, díky které se zbavíte pylu z pokožky, případně vlasů.
Pokud nejste alergičtí jen na pyl, ale je toho více. Mohou být přitěžujícím faktorem v tomto období roztoči a prach, které jsou hlavně v našich domovech. Roztočům se nejvíce daří v matracích a ložním prádle. Doporučujeme pravidelně měnit povlečení (nejlépe každých 14 dní) a jednou za čas nechat vyčistit peřiny, polštáře i samotné matrace a pravidelně je vysávat kvalitním vysavačem.
Prach se vyskytuje jak v interiéru, tak i exteriéru. A často si ho přinášíme domů spolu s pylem. K jeho minimalizaci a vytvoření čisté domácnosti je vhodné pořídit si vysavač na vodu, který vás zbaví nejen klasických nečistot, ale i drobných prachových částic, roztočů a dalších alergenů. Některé vysavače s vodním filtrem lze použít i jako čističku vzduchu, což ocení nejen alergik, ale i další členi domácnosti.
Dbejte na zdravý životní styl
Kromě pravidelných úklidů v domácnosti je nutné myslet i na jídlo, které konzumujeme. A proč? Díky vyváženému a zdravému jídelníčku dokážeme posílit naši imunitu. Některé potraviny obsahují tělu prospěšné antioxidanty, minerály, stopové prvky, které dokážou posílit obranyschopnost organismu a tím pak tělo dokáže lépe bojovat s alergeny.
Skvělý je také několikrát do roka zařadit detox. Ten se doporučuje hlavně na jaře, který tělo očistí od toxinů, nakopne tělo, dodá energii a tělo pak bude lépe vstřebávat potřebné výživné látky.
Další tipy, jak lze zmírnit alergie
- nesušit prádlo venku,
- vyhýbat se rozkvetlým loukám a okrajům lesa,
- vyhýbat se zahradním aktivitám, jako je sekání trávy,
- v pylové sezóně nejezdit v autě se staženými okýnky,
- snížit stres a vyvarovat se co nejvíce stresovým situacím,
- dopřát si dostatek spánku,
Čím dál více lidí trpí na alergie. Bohužel za jejím vznikem může stát opravdu mnoho příčin a někdy je až nemožné příčinu odhalit. Dobrou zprávou ale je, že když ji odhalíte, lze se alergie i zbavit. Pokud ale tápete a nevíte, z jakého důvodu se alergie u vás projevu, doporučujeme zavést alespoň výše zmíněné tipy, které vám pomohou k jejímu zmírnění.