TIPY

Brikety a pelety – nejvýhřevnější ekologická paliva

Pokud přemýšlíte, čím topit v dlouhé zimní sezóně, zkuste se podívat na základní informace o briketách a peletách. Třeba i vám zavoní vůně dřeva a necháte se inspirovat vysokou výhřevností.

 

Z čeho se vyrábějí brikety?

Brikety vznikají lisováním čistých suchých pilin z různých dřevin. Bývají vyráběny vysokým tlakem lisu, proto k jejich výrobě nejsou použity žádné chemické přísady ani lepidla. Takto vyrobené brikety následně nedehtují, nezanášejí tedy komín, a mívají nízkou popelnatost. Jejich účinnost se pohybuje okolo 90%. A to nejlepší na konec – jedna tuna briket má výhřevnost stejnou jako čtyři kubické metry ukládaného štípaného dřeva.

 

Pelety – náhrada fosilních paliv

Pelety jsou skvělou náhradou fosilních paliv. Jsou vyrobeny z čistých pilin, bez kůry. Tyto piliny jsou před peletováním sušeny a následně lisovány pod vysokým tlakem. Stejně jako do briket, ani do pelet nebývají přidány žádná pojiva ani chemické přísady. Pelety jsou vhodné pro peletové kotle, krby, pro kotle s automatickým podáváním a pro plně automatizované kotle. Používají se také jako podestýlka pod domácí zvířata. Pelety se vyznačují nízkou mírou popelnatosti.

 

Dřevěné a kůrové brikety – rozdíl v použití

Zatímco dřevěné brikety se mohou použít pro denní i noční topení, kůrové brikety jsou zvláště dobré pro dlouhodobé a rovnoměrné udržování teploty během noci. Kůrové brikety bývají vyrobeny z čištěné kůry s minimálním podílem dřeva. Jejich doba hoření se pohybuje okolo 10 až 16 hodin. Dřevěné i kůrové brikety jsou vhodné do krbů i krbových kamen, mohou se použít ve sporácích i kachlových pecích a samozřejmě také v kotlích centrálního vytápění na pevná paliva.

Dobrý prodejce ekologických briket a pelet by vám měl zajistit bezplatný dovoz již od první palety.

Související příspěvky

Interiérový designér nejsou vyhozené peníze. Jak pracuje a s čím vám může pomoci?

redakce

Smaltované tabule jako originální dárek pro vaše blízké

redakce

Kvalitní tepelná čerpadla

redakce