TIPY

Jak se liší pelech pro velké a malé psy?

Pelech je pro našeho čtyřnohého kamaráda místem, kde se má cítit bezpečně. Může v něm odpočívat i jen pozorovat ruch domácnosti a nikdo ho tam neruší. Zároveň by měl být také pohodlný, aby se v něm pes cítil dobře a neničil si záda nebo klouby.

Malí psi jsou lehcí a jejich klouby tak nemají takovou zátěž v pohybu ani v klidu. S troškou nadsázky se dá říct, že jim stačí složená deka, zatímco u velkých psů si s ní rozhodně nevystačíme. Základem je správná velikost pelechu, zvláště u větších a těžších psů. Pelechy pro velké psy mívají délku nad 80 cm a je proto nutné s umístěním v interiéru počítat minimálně s takovýmto rozměrem. Ideální velikost pelechu vybíráme podle velikosti psa, kterého změříme v jeho oblíbené poloze při odpočinku od špičky čumáku ke kořeni ocasu a následně připočítáme asi 20 cm navíc pro pohodlné otáčení. Každý pes spí jinak, některý miluje stočení do klubíčka, jiný se naopak rád roztáhne. Proto pelech musí vždy odpovídat danému psovi, aby se v něm nijak nemačkal a byl mu pohodlný.

Také tvar pelechu může hrát svou roli. Kulaté pelíšky pro psy jsou ideální právě pro ty, kteří spí rádi stočení do klubíčka. Pro velké psy jsou pak vhodné obdélníkové pelechy, protože většinou spí s nataženými packami. Vyhovující také mohou být ortopedické pelechy pro psy, které jsou zpravidla vyplněné paměťovou pěnou a umožňují tak dobrou oporu pro páteř i klouby i těžších psů. Pelíšky pro psy menších plemen mívají zpravidla od 40 do 60 cm a jsou vhodné pro mini a malá plemena. U těchto psů jsou často v oblibě také různé pelechy ve tvaru boudy, iglú nebo kukaní, kam se může pes schovat a cítit se tak ještě více bezpečně, zároveň působí také jako ochrana před průvanem a je v nich větší teplo.

Správně zvolený pelech pro psy jim umožní odpočívat pohodlně a prodloužit tak bezbolestný pohyb i zdraví kloubů.

Související příspěvky

Proč se vyplatí zabezpečit svůj domov

redakce

Víte, jak vybrat vodoměr? My ano

redakce

Na soláry se čeká i déle než půl roku. Dva měsíce věnované plánování energetických úspor firmám ušetří balík navíc

redakce