TIPY

Jak hravě štípat dřevo na zimu

Krásná vůně, libozvučné praskání a teplo, jaké žádný jiný zdroj vytápění nevykouzlí. To si dopřejete při vytápění dřevem. Zvolili jste tuto (oproti plynu a elektřině) ekologickou možnost, jak si zařídit teplé dny během panování zimních mrazů? V tom případě své domácnosti obstaráte levný způsob vytápění obnovitelným přirozeným zdrojem a možná vás bude bavit i samotná příprava. Jak na zimu dřevo efektivně naštípat?

Jak pořídit dřevo na zimu

Dřevo, které by mělo prosychat 2 roky (čili nyní budete pořizovat dřevo na přespříští sezonu), pořídíte tak, že jej získáte sami v lese, nebo koupíte již zpracované dřevo určené k prosychání, případně si obstaráte nejdražší již naštípané dřevo určené k letošnímu topení.

Nejčastější způsob, jak lidé dřevo na zimu získávají, je ten, že zakoupí připravené špalky či kulatinu, které následně opracují motorovou pilou nebo štípačem dřeva. Kusy dřeva tak zmenší, aby lépe proschly. A právě štípačkám na dřevo se dnes budeme nejvíce věnovat. Jednoduše proto, že práce s nimi je nejefektivnější a nejpohodlnější.

Jaké dřevo pořídit na zimu na vytápění?

Pořizujte dřevo, které je tvrdé. Měkké vám rychle shoří a nevytvoří tolik tepla. Na vytápění svého příbytku nepoužívejte překližku ani dřevotřísku. Nejvýhřevnější dřevo na vytápění má třeba dub, buk nebo habr. Samozřejmě můžete také využít dřevo z jehličnanů, které ale produkují hodně popela. Dřevo z ovocných stromů hoří také velmi dobře a neprodukuje mnoho sazí.

Kdy pořídit dřevo na vytápění

Všeobecně platí, že čím dříve během roku, tím lépe. Zkuste například vysledovat různé letní akce a nenechte vše až na chladný podzim.

Štípače dřeva

Palivové dřevo na uskladnění můžete samozřejmě připravit i pomocí pily a sekery. Jedná se však o fyzicky náročnou práci, na kterou má málokdo čas a sílu. V tuto chvíli se o slovo hlásí elektrická štípačka. S tou se nenadřete a budete mít vystaráno klidně na několik let dopředu.

Víte že: Elektrohydraulickou štípačku na dřevo má stále více a více nadšenců ve své výbavě? 

 

Druhy štípaček na dřevo

Základní rozdělení vychází z polohy řezání dřeva – existují štípačky na dřevo horizontální a vertikální. První zmíněné se hodí na menší polena z měkkého dřeva (do průměru 25 cm a délky 50 cm). Práce s nimi je jednodušší. Bývají menší, skladnější a levnější. Mívají příkon od 1 500 do 2 200 W. Pokud jste běžný uživatel, který potřebuje ročně přibližně 10 m dřeva, bude vám tento stroj stačit.

Do druhých, vertikálních štípaček, vkládáme dřevo na výšku. Očekávejte od nich příkon až 3 000 W a větší robustnost i stabilitu. Zvládnou vyšší objemy dřeva od sukovitých dřev po mokré.

Hydraulické štípačky podle pohonu

Štípačky dřeva můžete rozdělit také podle pohonu. Vybírat můžete mezi benzínovými, a elektrickými. Elektrická štípačka vám pro běžné práce u domu plně postačí. Tyto stroje jsou lehké, neprodukují zplodiny, zápach ani velký hluk. Nevyžadují ani vysokou údržbu. Musíte je však postavit do vzdálenosti zásuvky. Do terénu zvolte raději typ benzínový.

Jakou velikost štípačky zvolit

Štípačky na dřevo jsou rozličně veliké. Děje se tak z toho důvodu, že zpracovávají různé druhy dřev a také mívají různé mechanické způsoby zpracování. Platí, že pro použití u domu nebo na chatě stačí menší stroje. Pokud budete zpracovávat velké kusy dřeva a velké objemy, bude třeba zvolit i větší stroj.

Nezapomeňte, že štípačka něco váží. Pokud se chystáte stroj přemístit, oslovte nějakého šikovného siláka, aby vám přišel pomoci.

Cena štípaček

Na trhu narazíte na ceny od 5 000 Kč do 300 000 Kč. Pro běžné podmínky postačí kvalitní stroj, který vás vyjde na 15 000 Kč.

Jak správně zpracovat dřevo na zimu?

  • Zpracujte jej co nejrychleji (ať nevyschne – práce s ním pak bude obtížnější).
  • Nejprve ho nařežte na menší kusy pomocí řetězové pily.
  • Na kmeny a větve můžete použít kolébkovou kotoučovou pilu.
  • Pokosky ani cirkulárky nejsou vhodné.
  • Nejvíce práce vám ušetří štípačky dřeva.
  • Naštípané dřevo pečlivě uskladněte pod vhodný přístřešek, pod nepromokavou plachtu, nebo pod převis střechy domu.

Bezpečnost především

Při práci s takto ostrými nástroji vždy myslete hlavně na své zdraví. Opatřete se ochrannými brýlemi, rukavicemi, pracovní obuví, ale i speciálními kalhotami a bundou, které vás ochrání proti pořezání.

Související příspěvky

Babské“ rady na čištění koberce nemusí být vždy ideální

redakce

DECENTNÍ EFEKT PRO VAŠI STĚNU

redakce

Na soláry se čeká i déle než půl roku. Dva měsíce věnované plánování energetických úspor firmám ušetří balík navíc

redakce